Греам: Нуклеарниот напад врз Украина ќе го сметаме за напад врз НАТО

Сподели со своите пријатели

Нуклеарниот напад врз Украина ќе се смета за напад врз НАТО, изјави американскиот републикански сенатор Линдзи Греам, пренесува Воа њуз.

Loading...

„Ако Путин продолжи да се заканува на Украина и да користи нуклеарно оружје, ќе го сметаме ова за напад од големи размери врз НАТО. Радијацијата ја погодува не само Украина, туку и цела Европа“, рече американскиот сенатор.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: НАТО е камен-темелник на европската безбедност