ГРАДОВИ НА РОМАНТИКАТА: 11 најубави дестинации за Денот на вљубените

Сподели со своите пријатели

Денот на вљубените е ден што секој сака да го помине со својата сакана личност на најромантичен начин.

Loading...

И додека многумина размислуваат како да го развеселат партнерот, се чини дека нема подобар подарок од заедничко патување на една убава дестинација.

Image by Edi Nugraha from Pixabay

Еве 14 најубави места што можете да ги посетите на Денот на вљубените.

Париз, Франција

Ако барате вистинско романтично патување, тука е Париз, најромантичното место на планетата.

Loading...

Скриени места на познати дестинации: Од клуб во Дизниленд до Ајфелова соба

Убаво е кога ќе го истражувате самостојно, но во друштво на личноста што ја сакате, ќе биде далеку поинтересно. Значи, совршено е за Денот на вљубените.

Прошетајте и посетете некои од многуте убави кафулиња во овој град за да пиете шолја кафе или топло чоколадо и да јадете кроасан. Се разбира, посетете ја Ајфеловата кула, зграда чии прекрасни светла го прават Париз најромантичен град во светот.

Искачете се на врвот на кулата за најубав поглед на градот и исто така одете до Монмартр за да ја доживеете најромантичната прошетка во Париз.

7 најубави есенски дестинации во Европа

Loading...

Виена, Австрија

Виена е град со големо историско и културно наследство и сигурно ќе го засакате.

Постојат многу убави места што би можеле да ги посетите тука, како што се неверојатните замоци, цркви и музеи.

Најпопуларните локации се секако Шенбрун, Хофбург и Белведере. Можете да ги посетите нивните соби или да прошетате низ нивните волшебни градини. Кога станува збор за црквите, една од најубавите е секако Црквата Св. Карло Боромејски или Карловата црква.

Image by skeeze from Pixabay

Маракеш, Мароко

Можеби не мислите на Маракеш како за романтично место, но дефинитивно е убаво место за Денот на вљубените.

Loading...

7 атрактивни дестинации кои засекогаш би можеле да исчезнат

Сместен во подножјето на планината Атлас, тој е голем историски град, со посебна атмосфера на улиците и ќе биде вистинско задоволство да го посетите со вашиот партнер.

Додека сте во Мароко, не смеете пропуштите посета на Џема ел-Фна, каде што ќе видите дресери за змии, мајстори за тетоважи работени со кано и разни други атракции, како што се тезги со локална храна, сокови и други специјалитети.

Ако сакате малку да се опуштите, посетете ја градината Мазорел, едно од најпопуларните места во оваа земја. Тоа е тивка градина со потоци и повеќе од 300 видови на растенија, што го прави совршено место за бегство од вревата на градот.

Image by stratageme2015 from Pixabay

Loading...

Санторини, Грција

Кога зборуваме за романтични места, секогаш го замислуваме белото село Оја, синото море и две чаши шампањ на сонцето. Ова може да биде вашата идеална дестинација за да го прославите Денот на вљубените.

Можете да пешачите до Oia Fire, да поминете сончев ден на црната плажа, да изнајмите своја приватна катамаран и да престојувате во традиционални колиби во селото.

Најдобрите дестинации за соло патувања

Винската тура ќе му даде посебен шарм на вашето патување, а доколку сте обајцата љуботели на историјата, има многу археолошки локалитети, како што е Акротири, кои ќе сакате да ги посетите со вашата сродна душа.

Loading...

Image by Michelle Maria from Pixabay

Рим, Италија

Рим е главен град на Италија и еден од најромантичните градови во оваа земја, што го прави совршен кандидат за посета на Денот на вљубените.

Постојат многу знаменитости што можете да ги видите, како Колосеумот, Римскиот форум и Пантеонот, кој порано бил пагански храм, а подоцна и црква.

Loading...

Ова се зимските топ дестинации за патување

Рим има повеќе од 1.000 обележја, па затоа ако прошетате во овој град ќе најдете многу прекрасни, барокни цркви и згради, како и романтични кафулиња и ресторани каде можете да одите на романтична вечера.

Image by Kookay from Pixabay

Истанбул, Турција

Истанбул е град што ги поврзува Исток и Запад, два континента и две сосем различни култури. Тој е најголемиот град кој лежи на два континента и во исто време е еден од најубавите.

Loading...

Ова се 10-те најевтини европски дестинации (фото)

Само некои од многуте локации што можете да ги посетите се: Аја Софија, претходно грчка православна црква, подоцна отоманска џамија, а денес музеј; Палатата Топкапи каде живееле султаните и денес е исто така музеј; и Сината џамија.

Постојат неколку места каде можете романтично да шетате, а едно од тие места е дефинитивно Заливот Босфор, кој ги поврзува Европа и Азија.

Image by Şinasi Müldür from Pixabay

Loading...

Агра, Индија

Во Агра ќе ја откриете љубовта во историското место на романтиката, Таџ Махал. Останете во хотелот Оберои и поминете раскошна вечер со другата половина додека уживате во прекрасната популарност на Таџ Махал.

Ако имате пари – овие дестинации се она што недостасува (фото)

Агра има и други неверојатни, историски места, така што, на пример, можете да минете ден во посета на Фатехпур Сикри, поранешната престолничка на империјата Могул заштитена од УНЕСКО, лоцирана во близина.

Image by Dave Parkinson from Pixabay

Сејшели

Сејшелите е архипелаг со повеќе од 100 острови и е познат по своите совршени плажи со бел песок, што го прави вистински меден месец или рај на Денот на вљубените. Секој од овие острови има нешто што треба да понуди: тропски шуми, изолирани плажи, ендемични простори и уникатно културно наследство.

Трендови за 2020та: Туризмот годинава ќе биде поинаков?

Она што е особено интересно за овие острови е што тие се скоро целосно ненаселени. Постојат три главни острови на Сејшели: Махе, Праслин и Ла Дигју и може да видите нешто интересно во секој од нив. Како и да е, каде и да одберете, ќе најдете многу романтични места и работи што треба да се прават со вашиот партнер, без разлика дали станува збор за романтична вечера во плажа или велнес третман во хотелот.

Image by Free-Photos from Pixabay

Бали, Индонезија

Една од најромантичните дестинации во светот е секако Бали. Тој ќе ве воодушеви со својот ноќен живот и плажите кои ќе ве маѓепсаат со убавина.

Уште една дестинација тргнува во борба против масовниот туризам

Ова место во Индонезија има сè што ви треба, без разлика дали сакате да уживате во авантуристички спортови или да поминете време во луксузно сместување.

Благодарение на пријатната целогодишна клима, можете да го посетите Бали кога сакате, но секако, Денот на вљубените е добар изговор за тоа патување.

Loading...

Image by Christoph Smahel from Pixabay

Малдиви

Малдиви е веројатно најубавиот остров на светот. Плажите, лагуните, коралните гребени и пристаништата го прават животот на Малдивите навистина прекрасен.

5 проколнати места во Европа, дел од нив дури забранети за посетителите

Покрај тоа, Малдиви е идеално место во светот за нуркање. Тиркизна сина вода и стапчиња го прават ова место вистински магнет за парови на нивниот меден месец. Малдиви е идеално место за парови кои се привлечени кон луксуз, спортови на вода и поминуваат многу време на плажа.

Loading...
Image by romaneau from Pixabay

Фиџи

Фиџи е идеална, егзотична дестинација за сите парови што сакаат дапатуваат. Ова е еден од најубавите архипелаг во Јужниот Пацифик.

Не можете да тргне наопаку со 333 острови во овој архипелаг, бидејќи сите тие се убави и полни со плажата на дланка.

Колку порано да стигнете на аеродромот за да не го пропуштите летот?

Имаат 200 заштитени морски паркови, клисури, шумски манго, водопади и природни базени. Покрај неверојатните плажи што можете да ги посетите на Фиџи, има многу интересни работи што треба да се направат.

Може да се нурнете покрај величествените корални гребени или да ги истражувате малку поблиску, да пливате во близина на ајкули или, ако сте малку храбри, во близина на ајкули. Ако сакате целосно искуство во посета на Фиџи, прошетајте низ нејзината џунгла и истражете ја пустината во која сте.

Loading...

Image by マサコ アーント from Pixabay


Leave a Reply