Германија ги преземе рафинериите на рускиот нафтен гигант Роснефт

Сподели со своите пријатели

Германија во петокот презеде подружница на рускиот нафтен гигант Роснефт за да обезбеди контрола врз нејзината рафинерија Шведт, клучен извор на снабдување за Берлин.

Loading...

Роснефт Дојчланд ја тестираше решеноста на Германија да го прекине увозот на нафта од Русија до крајот на годината како дел од европските санкции против Москва поради нејзината инвазија на Украина.

Во петокот, владата одлучи да ја прекине таа рута за снабдување, доверувајќи му го управувањето со своите рафинерии во Швед, Карлсруе и Вохбург на домашниот енергетски регулатор.

– Заедно со сопственоста се отстранува и заканата за енергетската безбедност и се поставува камен-темелникот за зачувување и иднина на локацијата Швед – соопштија од Министерството за економија.

„Роснефт Дојчланд“ сочинува околу 12 отсто од германскиот капацитет за рафинирање нафта и е меѓу најголемите преработувачи на нафта во земјата, објави Министерството.

Рафинеријата Шведт без излез на море е четврта по големина во Германија и задоволува 90 отсто од побарувачката на гориво во Берлин.

Откако е изградена во 60-тите години на минатиот век, нафтата се набавува исклучиво од Русија, преку нафтоводот Дружба.

Швед, исто така, снабдува делови од западна Полска и аеродромот Берлин-Бранденбург со деривати.

Loading...

Не е јасно кој ќе го замени Роснефт, мнозинскиот сопственик. Британската нафтена компанија „Шел“ поседува 37,5 отсто од акциите во „Швед“, но веќе подолго време сака да се повлече.

Во петокот објавија дека не се засегнати од одлуката на германската влада, додавајќи дека ќе продолжат да ги исполнуваат договорните обврски во согласност со нивните акции.

– Не сакаме да шпекулираме за мерки во контекст на континуирано работење на рафинеријата во Швед (или на други локации) кои владата би можела да ги спроведе – велат тие во е-пошта до Ројтерс.

Германските компании Вербио и Енертраг, двете од секторот на обновливи извори на енергија, изразија интерес за подружницата на Роснефт.

Извори од германската влада пред објавувањето на одлуката изјавија дека преземањето на Роснефт Дојчланд може да резултира со итно прекинување на испораките на руската нафта.

Одлуката е составен дел на „сеопфатниот пакет“, кој треба да обезбеди испорака на нафта до рафинеријата преку алтернативни патишта, соопшти Министерството.

Деталите за пакетот ќе ги објават канцеларот Шолц, министерот за економија Роберт Хабек и премиерот на Бранденбург во текот на денот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...