Фунтата зајакна, еврото благо „се лизна“ во однос на доларот

Сподели со своите пријатели

Фунтата порасна во однос на доларот денеска откако владата се откажа од планот за намалување на данокот на доход на најбогатите даночни обврзници, јенот падна блиску до нивото што го достигна минатиот месец кога монетарните власти интервенираа на девизниот пазар, додека еврото се лизна малку во однос на доларот.

Loading...

Фунтата достигна највисоко ниво за една недела од 1.128 долари, највисоко ниво од 22 септември, откако медиумите објавија дека владата се предомислила и дека нема да ја намали највисоката стапка на данок на доход од 45 отсто, како што објави денеска во 10 часот. како што го претстави новиот „економски план за раст“ кој ќе се финансира со огромно државно задолжување, пренесува Ројтерс.

Планираните даночни намалувања за оние кои најмногу заработуваат предизвикаа шокови низ светските пазари и поделени во владејачката Конзервативна партија на премиерот Лиз Трас, при што многу членови на нејзината партија ја гледаат мерката како отстапка за најбогатите.

Според најновите пазарни податоци, фунтата изгуби дел од добивките забележани утринава и моментално се тргува по 1,1199 долари, што е раст од 0,3 отсто.

Планот за намалување на даночната стапка за 45 отсто беше контроверзен дел од пакетот мерки што ја турнаа фунтата на најниско ниво од 1,0327 долари минатата недела и испратија приноси на т.н. позлатени британски државни обврзници, принудувајќи ја Банката на Англија да интервенира на девизниот пазар за да го запре колапсот на националната валута.

Јапонскиот јен падна за 0,22 отсто на 145,06 јени за долар за прв пат од 22 септември, кога централната банка интервенираше со трошење рекордни 2,8 трилиони јени (19,7 милијарди долари) за поддршка на домашната валута.

Тргувањето на берзите во Азија денеска беше намалено поради празниците во Кина, Јужна Кореја, како и во некои австралиски држави.

Денешниот пад на јенот уследи по изјавата на министерот за финансии Шуничи Сузуки дека Јапонија е подготвена да преземе „решителни“ чекори на девизниот пазар доколку продолжат прекумерните флуктуации на јенот.

Loading...

Еврото маргинално попушти до 0,97965 долари во очекување на уште едно големо зголемување на основната каматна стапка на Европската централна банка овој месец, откако податоците за нова рекордна стапка на инфлација во еврозоната ја поттикнаа загриженоста дека валутниот блок ќе западне во рецесија.

Според податоците објавени во петокот, инфлацијата во еврозоната скокна на рекордни 10 отсто во септември, надминувајќи ги очекувањата на економистите дека таа ќе изнесува 9,7 отсто.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.