Економско-енергетска криза

Економско – енергетска криза ги зафати сите делови на светот веќе во 2021 година и продолжи и во 2022.

Глобалната енергетска криза од 2021 година е најновата во серијата кружни енергетски недостaтоци доживеани во последните педесет години.

На почетокот на 2021 година започна светскиот пораст на инфлацијата. Тоа се припишува првенствено на недостигот на снабдувањe. Причините се пандемијата на коронавирус и руската инвазија на Украина.

Како резултат на тоа, многу земји забележаа највисока инфлација во последните децении и нивните централни банки одговорија со агресивно зголемување на каматните стапки.

На 22 февруари 2022 година, пред руската инвазија, германската влада го замрзна гасоводот Северен тек 2 помеѓу Русија и Германија. Тоа предизвика значително зголемување на цените на природниот гас. Нејзиното влијание врз снабдувањето со енергија се протега на глобално ниво. Особено во Европа, ова се претвори во многу повисоки сметки за електрична енергија.

Во продолжение сите вести од актуелната светск Економско – енергетска криза.

Сподели со своите пријатели

Еден од најголемите светски производители на автобуси, Volvo Buses, инаку дел од шведската Volvo Group, одлучи да ја затвори својата фабрика во југозападниот дел на полски Вроцлав во првиот квартал од следната година. Loading… Ќе бидат погодени 1.600 работни места, вклучително и 1.500 во Вроцлав, објави компанијата. Фабриката Volvo BusesПрочитај повеќе

man in blue shirt sitting on black chair

Сподели со своите пријатели

Вработените во обезбедувањето на лондонскиот аеродром Хитроу гласаа за штрајк на 10 дена, незадоволни од понудата за зголемување на платите за 10 отсто. Loading… Ова го соопшти синдикатот „Јунит“. Над 1.400 вработени ќе учествуваат во штрајкот, кој ќе започне на 31 март и ќе заврши на 9 април, во неделаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските банки имаат доволно капитални резерви и можат да се справат со сегашните превирања, изјави претседавачот на состаноците на министрите за финансии на еврозоната Пашал Донохое во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЗ). Loading… Капиталните резерви им овозможуваат да се справат со тековните ризици за банкарскиот и глобалниотПрочитај повеќе

brown concrete building near green trees during daytime

Сподели со своите пријатели

Стапката на инфлација во Аргентина е повеќе од 100 проценти, што се случи за прв пат по хиперинфлацијата во земјата во 90-тите. Loading… Аргентина банкротираше во 2001 година. Како што соопшти статистичката агенција на земјава, стапката на инфлација е 102,5 отсто, што значи дека цените на стоките и услугите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за енергија на Молдавија, Виктор Парликов изјави дека земјата повеќе не добива руски гас. Loading… „Нема да трпиме уцени од Гаспром поради потешкотии во плаќањето на залихите“, рече Парлицов на ТВ8. Тој рече дека од декември Гаспром го снабдува само сепаратистичкиот регион Придњестровје во Молдавија, кој е поддржан одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во дебатната емисија „Клан Дебата“ на Тв Клан, каде одговараше на актуелните теми од економијата. Loading… Вицепремиерот Битиќи се осврна на последната одлука за зголемувањето на минималната плата на 20.175Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници помлади лекари во Британија денеска започнаа тридневен штрајк што ќе ја наруши грижата за пациентите, протестирајќи поради тоа што некои заработуваат помалку на час од баристите. Loading… Ова е најновиот штрајк во кој е вклучен персоналот на NHS, откако медицинските сестри, болничарите и другите работници веќе побараа зголемување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици летови беа откажани во понеделникот на четири германски аеродроми поради прекин на работата на персоналот задолжен за безбедносните проверки, јавува Анадолија. Loading… Меѓународниот аеродром во Берлин најави дека во понеделник нема да има комерцијални полетувања, што ќе влијае и на некои дојдовни летови. Аеродромот откажа околу 200 летови, приПрочитај повеќе

aerial photography Eiffel Tower, Paris

Сподели со своите пријатели

На седмиот ден од штрајкот на собирачите на ѓубре, на улиците на Париз има околу 5.400 тони ѓубре, објави во неделата вечерта францускиот весник „Монд“, повикувајќи се на властите на градската општина. Loading… Ѓубраџиите штрајкуваат како дел од протестот поради пензиската реформа бидејќи и за нив е поместена старосната границаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата година Германија произвела значително повеќе електрична енергија во термоелектраните на јаглен, чиј удел во производството достигна 33,3 отсто, покажуваат податоците на Дестатис. Loading… Производството на електрична енергија во термоелектраните на јаглен лани се зголемило за 8,4 отсто, пренесува Хина. Со учество од 33,3 отсто во вкупното производство, јагленот бешеПрочитај повеќе