До 13 години ја бричела брадата, па кренала раце: Сега ја носи со гордост! (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

30-годишната Дакота Кук, која се декларира дека е родово неутрална и ја користи заменката тие, првпат забележала ненормален раст на влакната на нејзиното лице кога имала 13 години и поминала години одејќи на неделно депилирање или бричење на лицето два пати на ден.

Loading...

Циркузантка од Лас Вегас се почувствувала осудувана и засрамена поради нејзината растечка брада и се нашла како тоне во 10-годишен вител на вознемиреност и непријатност.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dakota The Bearded Lady (@dakotasbeard)

 

 

И покрај неколкуте тестови, не е јасно што ги предизвикува влакната на лицето на Дакота, но лекарите веруваат дека тоа би можело да биде затоа што нејзините надбубрежни жлезди произведуваат премногу тестостерон.

– Кога на 13 години влегов во пубертет, покрај класичните проблеми добив и некои дополнителни. Започна со коса во боја на праска на моето лице која стана подолга и потемна. Тогаш ми посочи семеен пријател, па очувот ме однесе на лекар на тестови, а потоа ме одведе во фризерски салон, каде што ја направив првата депилација – се сеќава тој.

– Беше многу непријатно, а во тоа време само учев како да ги избричам нозете. Пораснав во период во кој жените со влакна на лицето беа толку стигматизирани што жените во салонот ми велеа дека на девојките не треба да им растат влакна на лицето – вели таа.

Loading...

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dakota The Bearded Lady (@dakotasbeard)

 

 

– Претпоставувам дека тоа остана длабоко вградено во мојата потсвест, бидејќи следните десет години едноставно тонев во оваа спирала на срам, каде што се обидував да го сокријам лицето на фотографиите и секоја недела одев на депилација. Стигна до точка кога работев една од моите први работи во малопродажбата, што го бричев лицето два пати на ден, еднаш наутро, а потоа на пауза бидејќи влакната беа многу видливи, а работев во одделот за шминка, каде што не беше прифатливо да се биде ништо друго освен стереотипна жена – рекла Дакота и додала дека лузните од бричење ги прекрила со шминка.

Дури во 2015 година, Дакота конечно реши да ги прифати влакната на лицето, откако еден пријател ѝ предложи да проба.

– Бев на забава со мојата пријателка Саншајн, и таа ми ги раскажуваше сите овие прекрасни приказни за тоа како е да се работи во циркус и ми се допадна идејата. Ѝ кажав дека би сакал да ја пуштам брадата и да и се придружам, на што таа ми одговори „Зошто да не?“ – изјави Дакота за Daily Mail.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dakota The Bearded Lady (@dakotasbeard)

 

Loading...

 

– Навистина беше катализаторот што го започна моето патување кон прифаќање себеси и мојата брада. Подигнувањето брада на почетокот ми беше прилично непријатно, требаше многу труд и самоконтрола да не ја избричам повторно – вели тој.

– Се сеќавам на првиот пат кога некој се обиде да ме фотографира откако брадата ми порасна првиот сантиметар. Бев многу нервозна поради тоа, како и луѓето што зјапаа во мене, но потоа дојде до точка што само решив дека повеќе не ми е грижа – рече Дакота, додавајќи дека и покрај тешкотиите со кои се соочила при прифаќањето на растот на влакната на лицето. , тоа на крајот беше многу посреќно отколку во годините кога ја криеше брадата.

– Сега се рекламирам како Дакота, брадестата дама, а тоа е дел од мојот настап каде што исто така правам работи како лепење нокти во носот или одење по стакло. Моето семејство и пријателите ми даваа голема поддршка во текот на моето патување на самоприфаќање, па дури и ми купија знак „Не се плеткај со брадестата дама“ што го сакам“, рече таа.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dakota The Bearded Lady (@dakotasbeard)

 

 

– Моите следбеници на TikTok исто така беа неверојатни и сакам да одговарам на нивните прашања, како и да добивам зборови за поддршка. Дури и добив комплименти од еден од моите апсолутни херои, Џон Вотерс, откако го посетив на потпишување книга со целосна шминка, женствена облека и полна брада, вели таа.

Loading...

– Ми кажа дека му се допаѓа мојот изглед и дека морам да правам рекламни кампањи, дека моето лице треба да биде насекаде – раскажа таа.

– Иако не сум бинарна, сепак се облекувам многу женствено и сакам да се шминкам и да носам фустани и здолништа. Брадата никогаш не влијаела на тоа дека сум жена, сега таа е само дел од мене и среќна сум што ја прифатив како дел од мене – заклучила Дакота.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Dakota The Bearded Lady (@dakotasbeard)