11.09.2019 01:38

Чарлс Купермен наследник на Болтон


Вршител на должноста советник на САД за внатрешна безбедност ќе биде Чарлс Купер, поранешен заменик на Џон Болтон, изјави Белата куќа за Би-Би-Си.

Откако американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека го отпушти советникот за национална безбедност, се појавија информации дека Трамп и Болтон разговарале за голем број предизвици во надворешната политика, од Авганистан до Иран.

loading...

Многумина во Белата куќа не беа задоволни ниту од однесувањето на Болтон, а неименуван извор за Би-Би-Си изјавил дека тој создал посебен ентитет од Советот за национална безбедност.

„Болтон работи одделно од остатокот од Белата куќа“, реол поранешен функционер на администрацијата на Трамп, кој сакал да остане анонимен.

Според него, Болтон не присуствувал на состаноците и ги следел своите иницијативи.

„Тој води свое шоу“, рекол официјалниот претставник.

Поранешен висок функционер во американската администрација изјави за Си-Би-Ес дека инсистирањето на Болтон да биде сè што е негово, налути многу луѓе во Белата куќа, вклучително и претседателот.

Во последните неколку месеци, вели изворот, барањата за разрешување на Болтон станаа сè погласни, со тоа што Болтон веќе се знае дека е следен во редот за отказ.

По објавувањето на Трамп дека бил отпуштен, Болтон инсистирал во пораката до Фокс њуз дека поднел оставка како советник за национална безбедност.

Болтон, кој е на функцијата од април 2018 година, беше третиот советник за национална безбедност на Трамп, по Мајкл Флибен и Х.Р. Мекмастер.

loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments