Живот (Page 10)

Сподели со своите пријатели

Кога зборуваме за најдолговечните луѓе, честопати се мисли на луѓето од Окинава или на италијанското село Камподимела. Сепак, постои еден агол од светот за кој малку се знае и е дом на единствениот музеј на долгиот живот во светот. Во прашање е Лерик, регион во јужен Азербејџан кој долговечноста наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роберт Џонсон (81) од Минесота се збогувал со својата сакана Корин (87), која почина на 24 ноември, пренесува „Дејли меил“, па и самиот починал 33 часа подоцна. Семејството и пријателите на парот мислеле дека тој „чекал таа да оди прво“ и дека двајцата починале како што сакале. Loading… – МислевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тибетската мудрост се заснова на тоа да бараме среќа во нас самите за да ја споделиме со другите. Целта е на крај да имаме посреќен и поисполнет живот. Прочитајте неколку од нив: Loading… 1. Зборувај полека, размислувај брзо. 2. Не судете за човекот според неговото семејство или потекло. 3. КогаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Секој родител сака неговото дете да прерасне во среќен и мудар човек. Сепак, како да се дојде таму често зависи од социјалните правила и од она што некои сметаат дека е правилно и мудро. Во книгата „The Tibetan Art of Parenting: From Before Conception Through Early Childhood“ од Ани МејденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Без разлика колку била добра и фантастична забавата, дадете се од себе за да се разбудите во вашата спална соба“. „Помеѓу парче торта и бисквити, секогаш направете избор за чаша вода“. Loading… „Ако на часовникот е полноќ и мора да ја измиете косата, да направите епилација на нозете и маникирПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Квалитетното спиење е непроценливо за телото и за добро функционирање следниот ден. Една студија открила дека постојаната несоница може да доведе до сериозни здравствени последици. Сè што нè разбудува и нервира, дури и на потсвесно ниво, мора да биде исфрлено од просторијата во која спиеме. Loading… Кои подароци според фенгПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Децата кои имаат строга мајка перфекционист, која секогаш барала само најдобро од нив, како возрасни ќе имаат поголема веројатност да имаат проблеми со алкохолот, според една студија во САД. Таквите лица прибегнуваат кон алкохол за да се справат со депресијата предизвикана од тоа да не бидат совршени, покажала студијата. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако луѓето научат да манипулираат со процесот на стареење, би можеле да живеат многу подолго. Перспективите во оваа област се прилично ветувачки, тврди истражувачот вообласта на молекуларната биологија. Loading… Неодамнешните наоди пружаат јасни докази дека просечниот животен век би можел значително да биде продолжен, вели професорот Каим Кохен од УниверзитетотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Психолозите од Универзитетот Гронинген во Холандија истражувале феномен кој најчесто се поврзува со романтичните комедии. Разочарувачка вест за сите романтични души е заклучокот на научниците дека она што луѓето го сметаат за љубов на прв поглед е само силна физичка привлечност. Loading… Истражувањето спроведено на 396 учесници, од кои 60%Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Неодамна, беше спроведено истражување меѓу луѓе над 60 години на тема: „Каков совет би им дале на современите млади луѓе?“ Се чини како вообичаено едноставно прашање, но некои од одговорите биле прилично неочекувани. Loading… Предлагаме да ги прочитате овие совети што ги дале скоро сите учесници во анкетата. Затоа штоПрочитај повеќе