Тригодишно девојче почина по рутинска операција на крајници

Сподели со своите пријатели

Алија Југовиќ (3) почина една недела по рутинска операција на крајниците во болница во Перт.

Loading...

Операцијата се случила на 28 јуни и се поминало во најдобар ред, поради што девојчето веќе следниот ден била отпуштена од болница.

Меѓутоа, три дена подоцна, поточно на 1 јули, девојчето било примено во детската болница во Перт со симптоми на треска и грип. Набрзо ѝ бил дијагностициран грип од типот А.

Девојчето било отпуштено од болница на 3 јули, но веќе следниот ден почнало да повраќа крв и да кашла, поради што интервенирала Итната помош.

Тие се обиделе со CPR пред да ја пренесат во болницата во Мидленд.

Алија била ставена во кома и на апарати за одржување во живот неколку часа по приемот, но скенерот на мозокот во саботата на 7 јули откри дека нема мозочна активност, а девојката потоа почина.

Нема зборови со кои може да се опише очајот на нејзините родители, мајката Џесика, која е сопственик на мал бизнис и таткото Џош, кој е градежен изведувач.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Литванија се повлекува од Конвенцијата за касетна муниција

Џесика Југовиќ во емотивна објава на Фејсбук ја опиша својата ќерка како „премногу совршена за овој свет“.

Loading...

„Животот никогаш нема да биде ист без тебе. Ти си најубавата девојка што некогаш чекорела на оваа земја. Ништо од ова не е фер, никогаш не требаше да се случи на овој начин, но се надевам дека знаеш колку сме горди на тебе. Ти се бореше до самиот крај, но време е да се одморите, ве сакаме до месечината и назад, секогаш и засекогаш наше мало ангелче“, напишала мајката во објавата.

Целата заедница им помага

Сите се вклучија да му помогнат на семејството во толку тешко време, а заедницата во која живеат организираше собирање помош за таткото и мајката на малиот Алија, кои не се вработени во компанијата и немаат можност едноставно да отсуствуваат. од работа некое време.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина: Скандал со масло за јадење транспортирано во цистерни со гориво

Го плаќаат и кредитот за куќата, а покрај починатата ќерка Алија, го имаат и едногодишниот син Илија.

Нивните соседи и пријатели ќе дадат се од себе за да се осигураат дека финансиската помош што ќе ја соберат ќе им овозможи да останат дома што е можно подолго и да го оплакуваат своето дете без притисок да се вратат на работа што е можно поскоро за да имаат од што да живеат.

За семејството кое го погоди најстрашната трагедија од сите – загубата на дете, за само неколку часа се собрани 62.000 австралиски долари кои ќе ги покријат и трошоците за погреб, бидејќи ова семејство не е во завидна финансиска состојба.

„Нејзиното прекрасно лице засекогаш ќе биде врежано во нашите сеќавања. Не можеме да го промениме она што се случило или да им ја одземеме болката, но сакаме да помогнеме каде што можеме во ова катастрофално време. Сè што можете да придонесете, големо или мало, помага. Тоа значи дека ќе имаат повеќе време да тагуваат без да брзаат да се вратат на работа“, напишаа активистите од заедницата кои досега собраа дури 60.000 долари помош за семејството Југовиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес ја погоди Италија, жителите на Неапол во паника

Се јавија од болница

Главниот извршен директор на Perth Hospital Group Бен Едвардс му изрази сочувство на семејството.

„Петра Хоспитал е длабоко тажна поради оваа вест и го изразуваме нашето искрено сочувство за катастрофалната загуба на Алија. Можеме да потврдиме дека пациентот беше подложен на тонзилектомија во нашата установа. Наш приоритет во овој момент е да ја заштитиме приватноста на семејството и затоа сме не давајќи дополнителни коментари“, изјави Бен Едвардс за медиумите.

Loading...

Смртта е пријавена кај судскиот совет, како и вообичаениот процес, а причината за смртта ќе биде утврдена по обдукција и истрага.