Занимливости (Page 3)

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денес во Токио и шест други делови на земјата прогласи повеќемесечна вонредна состојба поради пандемија на коронавирусот. – Прогласувам вонредна состојба се додека не се промени ситуацијата во целата земја, бидејќи може значително да влијае на животот на луѓето и економијата – рече Абе. Loading… ГерманцитеПрочитај повеќе

Најширокиот индекс на Азиско-пацифичките акции МСЦИ, без исклучок на Јапонија, изгуби дел од своите добивки од утринското тргување, но сепак беше затворен со плус еден процент. Акциите на повеќето азиски пазари го продолжија закрепнувањето веќе втор ден по ред, и ги зајакнаа новите пазари во развој, кои се сметаат заПрочитај повеќе

Сите тешко го поднесуваме социјалното дистанцирање и изолацијата, и со овој проблем се справуваме кој како знае и умее. Овој повозрасен брачен пар решија да започнат предизвик во креативно пиење алкохоли самите снимија пример. Loading… Старица од Шпанија на 110 години му пркоси на коронавирусот Тие ги закачиле лименките пивоПрочитај повеќе

Loading...

Дел од кумановските естрадени уметници преку видео порака упатија поддршка до своите сограѓани кои минуваат низ тешки денови, во полициски час од 56 часа, и дополнителни рестриктивни мерки веќе од понеделник. Маргица Антевска, Нино Величковски, Ариф Зибери, Ивона Јовановиќ, Марио Арангеловски, Мартија Станојковиќ и Мартинијан Кириловски заедно со Мерима ЊегомирПрочитај повеќе

„Се моли Вале да дојде на каса 3“, викам по кој знае кој пут у мало микрофонче, а мој глас, што требаше да биде милозвучан у некоју училницу и да им се обраќа на деца од предшколску возраст, одекнуе у хангар сас непрегледни рафтови. Да дојде Вацка за да идуПрочитај повеќе

И док се цело Куманово растрча да набави потребни намирнице за претстојан полициски час кој ќе трае од д’нска до понеделник, пред маркети имаше доста гужва. Како да га ублажиш чекање, а истовремено да искористиш задњи моменти на слободу, ако не с’с некое пивце потпрен на авто с’с друштво. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Властите во Северна Кореја продолжуваат да тврдат дека во земјата нема заразени со коронавирусот. Командантот на американските сили во Јужна Кореја смета дека информациите не се вистинити и вели дека се работи за „невозможно тврдење“. Loading… Во Северна Кореја се воведени строги итни мерки и границите се затворени за даПрочитај повеќе

Рускиот претседател Владимир Путин во обраќање до нацијата го прогласи целиот април за неработен поради состојбата со коронавирусот. „Донесов одлука да го продолжам режимот на неработен ден до крајот на месецот. Т.е. завршува на 30 април. Истакнувам: со редовни плати за работниците“, рече Путин во обраќањето пред нацијата. Loading… ВторПрочитај повеќе

Шпанија, втор ден по ред, бележи повеќе од 900 смртни случаи од коронавирусот, иако бројот на смртни случаи и новороденчиња продолжува да забавува, соопштија властите. Вкупно, 10.935 луѓе починаа од COVID19 во земјата, што е втор најголем број во светот по Италија. Loading… Гугл ќе го следи движењето на телефонитеПрочитај повеќе

Loading...

Клубовите во ЛаЛига би можеле да загубат голема сума пари доколку сезоната се откаже, јавуваат шпанските медиуми. Економските последици од пандемијата на коронавирус полека излегуваат на виделина и стануваат сè поголеми. Loading… Најновата информација ни доаѓа од Шпанија, бидејќи локалните медиуми пишуваат дека клубовите од ЛаЛига би можеле да загубатПрочитај повеќе