Занимливости (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Враќањето во теретаните по карантинот би можело да изгледа поинаку ако државите изберат да го следат примерот на Хонг Конг. Хонг Конг донесе голем број мерки во однос на теретаните, кои ја прават целата сцена да изгледа како онаа во болниците. Loading… Секој кој се надева дека ќе може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Смешно видео од Сантјаго, главниот град на Чиле, го обиколи светот во понеделникот вечерта. Имено, еден локален жител се соблекол гол во моментот кога камионот се дезинфицирал и ги чистел улиците со водени топови, се со намера малку да се измие. Loading… „Каде бегаш, измиј ми го задникот малку“,извика човекот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Човечката кожа содржи природни репеленти кои можат да ги одвратат комарците. Изолирајќи го ова хемиско соединение, американски научници сугерираат дека ќе се користи во производство на производи што штитат од инсекти што цицаат крв, пишува рускиот National Geographic. Познато е дека комарците каснуваат некои луѓе почесто од другите. Група научнициПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Астронаутите минуваат месеци во Вселената, при што нивните „земни“ навики и потреби не може да се изостават. Но, сите тие секојдневни, вообичаени појави, предмети, состојби, дејствија – онде горе изгледаат поинаку. Следуваат пет примери. Loading… Ова е првиот човек кој загина на вселенска мисија, неговите последни зборови се застрашувачки (ВИДЕО)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група дански нуркачи тргнаа да истражуваат езеро во потрага по богатство, а авантурата навистина се исплатеше. Тие пронашле сеф на дното, и bile прилично изненадени кога виделе дека не е празен. Loading… Трагајќи по богатството на Хитлер, на дното од океанот пронајдоа нешто неверојатно (ВИДЕО) Кога го извлекле на брегот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шафранот е растение кое има неодолива и магична моќ, растение во кое Клеопатра исто така се капела за да ги зачува нејзините магични моќи, а Александар Велики го искористил за да ги излечи раните. Многу Иранци веруваат дека шафранот во чиста форма делува како антиоксиданс, ја ублажува депресијата и еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Само 3 прашања ве делат од откривање дали сте просечна личност или целосен генијалец. Тестот за когнитивна рефлексија е најкраткиот тест за интелигенција во светот. Иако се состои од само три прашања и изгледа неверојатно едноставно, само едно од пет лица успеваат правилно да го решат. Loading… Што всушност тестотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на компанијата „Амазон“, Џеф Безос, би можел да стане првиот билионер во светот, односно човек, чие богатство надминува илјада милијарди долари. Компанијата „Компарисан“, која се занимава со истражување на пазарот и изработка на софтверски и математички модели во економијата, направи истражување за тоа кој би можел да биде првиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета Втора од Велика Британија (94) сè уште е на престолот на кој се воздигна во 1952 година. Таа е сè уште витална и здрава, а во последните 68 години за време на нејзиното владеење, Елизабета сруши дури шест светски рекорди и нејзиното име е во Гинисовата книга наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Овен ЉУБОВ: Можеби ќе се вљубите во некој во кој не би требало. Loading… РАБОТА: Можна е успешна деловна зделка или корисен контакт. ЗДРАВЈЕ: Инфекција на респираторниот тракт. Бик ЉУБОВ: Ќе размислите да започнете живот заедно со избраната личност. РАБОТА: Бидете внимателни со парите, иако веројатно ќе остварите профит, одПрочитај повеќе