Наука (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Дали сте слушнале за Фермиев парадокс? Станува збор за мисловен експеримент во кој се поставува прашањето, како и покрај проценките за бројот на вонземски цивилизации во нашата галаксија, сè уште не сме виделе докази за постоење на „малите зелени“. Loading… Имено, ако напредните цивилизации брзо се шират низ Млечниот Пат,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сè помалиот број на инсекти во светот драстично ќе ја намали способноста на човекот да изгради одржлива иднина, покажува едно австралиско истражување. Loading… Австралиските научници предупредуваат на глобална „апокалипса на инсекти“ која може да има радикален ефект врз животната средина и човештвото. Меѓународната студија за иднината на инсектите спроведена какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Домородниот вид на австралиски октопод може да го има клучот за борба против една од најтешките форми на меланом, открија австралиските истражувачи. Loading… Една меѓународна студија откри рани докази дека соединението од отровот на октоподот каурна (Octopus kaurna) може значително да го забави развојот на ракот. Истражувачите, исто така, откријаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) ја состави првата листа на габични патогени кои претставуваат најголема закана за здравјето на луѓето, предупредувајќи дека некои видови стануваат се поотпорни на лекови и стануваат се пораспространети. Loading… Телото на ОН, кое има слични списоци за вируси и бактерии, објави дека габичните инфекции и нивнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што продолжува глобалното затоплување и се топат глечерите, Арктикот би можел да стане плодна почва за нова пандемија бидејќи климатските промени го зголемуваат ризикот од нова ебола, грип или коронавирус, велат истражувачите во новата студија. Loading… Во новата студија, истражувачите ја проучувале почвата и езерскиот седимент од езерото Хазен,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Астероид, кој предизвикува спектакуларен годишен дожд од метеори од групата Геминиди, почна да се однесува многу неочекувано. Loading… Имено, научниците набљудувајќи ја променливата светлина на астероидот 3200 Phaeton заклучиле дека тој почнал да се врти побрзо и побрзо околу својата оска, скратувајќи ја својата ротација за околу четири милисекунди секојаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вакцините против рак би можеле да се направат до 2030 година, судејќи според зборовите на коосновачите на германската фармацевтска компанија Бионтек, Угур Шахин и Озлема Тиречи, чија работа е позната по создавањето вакцина против Ковид за време на пандемијата со американскиот Фајзер. Loading… Сопружниците Шахин и Тиречи велат дека направилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците Каролин Бертоци, Мортен Мелдал и Бери Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија за 2022 година, пренесува Ројтерс. Loading… Американците Бертоци и Шарплес и Данецот Мелдал беа наградени „за развој на клик хемијата и биоортогонална хемија“. Шведската кралска академија забележа дека овие научници постигнале „револуција во поврзувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нобеловата награда за физика оваа година им беше доделена на Ален Аспект, Антон Цајлинг и Џон Клаузер за нивниот придонес во областа на квантната механика. Loading… Нобеловата награда за физика за 2022 година беше доделена „за експерименти со заплеткани фотони, утврдување на прекршување на нееднаквостите на Бел и за пионерскиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Австралија денеска објави 15 нови загрозени видови, меѓу кои и малиот валаби, нагласувајќи дека ќе спречи целосно исчезнување на некои растенија и животни. Loading… Владата на премиерот Ентони Албанес објави нов 10-годишен план за спречување на истребување на 110 „приоритетни видови“ и заштита на 20 „приоритетни места“ од понатамошно вознемирување.Прочитај повеќе