Наука (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Центарот за проучување на небесните објекти на НАСА објави дека четири астероиди се очекува да поминат во близина на Земјата во текот на денот. КК7, висок околу шест метри, широк 33 метри, ќе се движи со брзина од 34.000 километри на час. Се очекува да помине на растојание од приближноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот за наука и технологија во Хонг Конг успеаја да развијат вештачко око кое го имитира човечкото и е посовршено во одредени сегменти. Вештачкото око изградено од кинески научници има структура слична на човечкото око, чувствително е на светлина, но исто така има и побрзи реакции. Исто така,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На крајот на последното ледено време, ледените плочи на Антарктикот се повлекувале со брзина од 50 метри на ден, што е околу 10 пати побрзо од денес, утврдиле британските научници. Во студијата на Институтот за истражување Скот Полар на универзитетот Кембриџ, научниците проучувале примероци од морското дно околу Антарктикот заПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во близина на австралискиот корален гребен, популарен меѓу нуркачите, истражувачите неодамна беа сведоци на еден чуден феномен – торнадо што се формира во близина на морското дно, што покрена прашања за потеклото на овој спектакуларен настан. Истражувачите од Институтот „Шмит Оушн“ во Калифорнија, кои истражувале корален гребен крај брегот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вселенската програма на Кина од неодамна вклучува мисија која треба да тргне за Марс во јули. Така, една капсула ќе достигне до Црвената планета, како и роботски ровер што може да се контролира од далечина, и кој ќе биде задолжен за истражување на површината на планетата. Loading… „Испливаа“ непознати деталиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Астрономите конечно го потврдија тоа што досега само се претпоставуваше – постоење на планета надвор од нашиот сончев систем која што би можела да биде погодна за живот. Благодарение на соработката на над 90 европските научници и големиот телескоп на Европско-јужниот опсерваториум, тие успеале успешно да ја одредат локацијата наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Научниците од Европската јужна опсерваторија успеаја да го снимат раѓањето на ѕвезден систем. Она што тие успеаја да го снимат е, всушност, самиот почеток на раѓањето на ѕвездениот систем. Loading… Според веб-страницата на оваа опсерваторија, астрономите забележале спирална структура околу ѕвездата AB-Aurigae, чиј вртлог укажува на тоа дека тука можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција НАСА објави дека даде зелено светло за лансирање на ракетата на компанија „SpaceX“, со двајца американски астронаути во среда, на 27 мај, што ќе биде првиот американски вселенски лет со екипаж од 2011 година. Високи функционери од НАСА и компанијата на Илон Маск од вчера се наоѓаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувањата покажаа дека количината на микропластика на морското дно е најголема во историјата, а 1,9 милиони парчиња пластика покриваат само еден квадратен метар. Експертите велат дека биле „шокирани“ од количината на микропластика што е пронајдена на морското дно. Loading… Концентрацијата на микропластика во океанот поголема од било кога Пловечката пластикаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Човечкото посегнување по животинските живеалишта ги надминува сите граници заради уништувањето на шумите. Научниците велат дека урбанизацијата на некогашната дивина придонесува за појава на зоолошки заболувања, оние што минуваат од животни на луѓето. Loading… АЛАРМАНТНО: Амазонската прашума исчезнува со брзина на три фудбалски игралишта во минута Ова го вклучува новиотПрочитај повеќе