Свет (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Пентагон купува 100.000 пластични вреќи во кои ќе бидат сместени телата на Американците кои ги загубија своите животи поради коронавирусот. Овие вреќи, под името мртовечки, војската ги користи за остатоци од војници убиени во борба, јавува Њујорк Дејли њуз. Loading… Тие ќе пристигнат преку Федералната агенција за управување со кризи,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте ги предупреди граѓаните дека ќе им нареди на полицијата и војската да го убијат секој што „создава проблеми“ за време на карантинот, што е превентивна мерка за да се запре ширењето на коронавирост. – Нека ова биде предупредување за сите – слушајте ја владата, сега најважноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројката на заболени во светот вечерва надмина еден милион. Според податоците на worldometers, во светот досега се заболени 1.007.757 лица, а починати вкупно 52.310. Излечени се 210.590 луѓе на глобално ниво. Loading… Најголем број регистрирани случаи бележат САД, вкупно 240.375, потоа следуваат Италија 115.242, Шпанија со 110.409, Германија 84.788 иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација ќе испрати 900.000 американски долари за поддршка на Северна Кореја за спречување на епидемијата на коронавирусот. Северна Кореја соопшти дека сè уште нема нови вируси во земјата, но набудувачите велат дека е малку веројатно, пренесува Ројтерс. Loading… Оваа држава го забрани зборот „коронавирус“, ги апси оние коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ломбардија е италијански регион кој е еден од најтешко погодените од коронавирусот. Сепак, не се пријавени случаи на инфекција во местото Ферер Ербоњена во општина Павија во Ломбардија. Невролошкиот институт „Мондино“ во Павија одлучи да го испита случајот на Фереро Ербоњон во својата имунолошка лабораторија, сето тоа со поддршка наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 9.000 луѓе починаа од коронавирусот во Шпанија, откако 864 луѓе починаа само во последните 24 часа, соопштија денеска властите. Шпанија е втора земја во светот по број на заразени со над 100.000 официјално регистрирани, според Министерството за здравство. Loading… Иран меѓу најпогодените со 3.000 смртни случаи од коронавирусотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иранските власти соопштија дека 138 смртни случаи на коронавирус се регистрирани последниот ден, со што вкупната бројка на смртни случаи според официјалниот биланс на земјата изнесува 3.000. Иран е една од земјите најтешко погодени од пандемијата. Loading… Оваа држава го забрани зборот „коронавирус“, ги апси оние кои носат маски Властите,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постои ризик од „недостиг на храна“ во светот, како резултат на влијанието на коронавирусот врз светската трговија и синџирите на снабдување, предупредија Светската здравствена организација (СЗО), Обединетите нации и Светската трговска организација (СТО). „Несигурноста околу достапноста на храна може да предизвика бран ограничувања на извозот“, што може да создаде „недостатокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француските власти вчера соопштија дека во последните 24 часа вирусот одзел 499 животи, што е најголем број на смртни случаи во земјата досега. Со тоа, вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот се искачи на 3.523. Loading… Оваа држава го забрани зборот „коронавирус“, ги апси оние кои носат маски БолницитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Вухан, каде избувна епидемијата на коронавирусот во декември, жителите полека излегуваат надвор од своите домови, желни лично да купат свежа храна по месец дена живеење во изолација што значеше испорака на стока. Многу населби во градот сè уште се одвоени со двометарски високи пластични sидови што беа подигнати наПрочитај повеќе