Свет (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) нема препорака за државите и регионите да ги олеснат мерките за забавување на ширењето на коронавирусот, но ги повика да не ги укинуваат предвреме мерките за ограничување, изјави денеска портпаролот на СЗО, соопшти Ројтерс. „Една од најважните упатства е да не се откажуваме од мерките премногуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција во вторникот влезе во четвртата недела на изолација за борба против епидемијата на коронавирус во која досега се загубени скоро 9.000 човечки животи во земјата. „Изолацијата ќе трае онолку колку што е потребно затоа што сè уште не го достигнавме врвот на епидемијата“, рече министерот за здравство Оливие Веран,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пандемијата на коронавирус воведе невидена количина на несигурност во глобалната економија. Земјите низ целиот свет се борат со растечки инфекции, спроведуваат широки стратегии за социјално дистанцирање и пробуваат рани фискални интервенции за стабилизирање на пазарот. Loading… Во својата анализа, БиБиСи го користеше Индексот за глобална економска еластичност за 2019 година,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Шпанија денеска објави дека 743 луѓе починале во земјата во изминатите 24 часа поради коронавирусот. Тоа е пораст на починатите прв пат по четири дена, со што вкупната бројка на починати лица во земјата е 13.798, соопшти Министерството за здравство. Loading… Патем, Шпанија е втора најтешко погодена земја заради коронавирусотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Русија, во последните 24 часа се пријавени 1.154 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број досега достигна 7.497. Единаесет други починаа, зголемувајќи го бројот на 58 жртви и 494 излечени. Loading… Јапонија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот Само во Москва, 5.118 лица се разболеле, според веб-страницата на Владата.

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денес во Токио и шест други делови на земјата прогласи повеќемесечна вонредна состојба поради пандемија на коронавирусот. – Прогласувам вонредна состојба се додека не се промени ситуацијата во целата земја, бидејќи може значително да влијае на животот на луѓето и економијата – рече Абе. Loading… ГерманцитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Властите во Северна Кореја продолжуваат да тврдат дека во земјата нема заразени со коронавирусот. Командантот на американските сили во Јужна Кореја смета дека информациите не се вистинити и вели дека се работи за „невозможно тврдење“. Loading… Во Северна Кореја се воведени строги итни мерки и границите се затворени за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во обраќање до нацијата го прогласи целиот април за неработен поради состојбата со коронавирусот. „Донесов одлука да го продолжам режимот на неработен ден до крајот на месецот. Т.е. завршува на 30 април. Истакнувам: со редовни плати за работниците“, рече Путин во обраќањето пред нацијата. Loading… ВторПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанија, втор ден по ред, бележи повеќе од 900 смртни случаи од коронавирусот, иако бројот на смртни случаи и новороденчиња продолжува да забавува, соопштија властите. Вкупно, 10.935 луѓе починаа од COVID19 во земјата, што е втор најголем број во светот по Италија. Loading… Гугл ќе го следи движењето на телефонитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Мерките за ограничување на јавниот живот во Италија за спречување на епидемијата на коронавирусот, најверојатно, ќе бидат продолжени и од почетокот на мај, според шефот на цивилната заштита Ангело Борели. Владата ги продолжи мерките за блокада до 13 април оваа недела. Граѓаните се ограничени на движење и затворени се ситеПрочитај повеќе