Свет (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Во Вухан, каде избувна епидемијата на коронавирусот во декември, жителите полека излегуваат надвор од своите домови, желни лично да купат свежа храна по месец дена живеење во изолација што значеше испорака на стока. Многу населби во градот сè уште се одвоени со двометарски високи пластични sидови што беа подигнати наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските законодавци денес треба да донесат нацрт закон со кој се предвидени остри казни, до пет години затвор, за ширење лажни вести поврзани со коронавирусот. Пратениците денеска ќе гласаат на предлог-законот во прво и второ читање претпладне, а третото и последното читање се очекуваат во текот на денот. Loading… НаучницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 722.350 луѓе се заразени од коронавирусот ширум светот и околу 33.980 лица починале, според најновите податоци на „Worldometers“. Од вирусот се излечени 151.766 лица, додека околу 5% од заразените, или 26.681 се во критична состојба. Loading… Вистината за тоа дали 5G мрежата го предизвика коронавирусот (ВИДЕО) САД гиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп се откажа од идејата за карантин на државите Њујорк, Њу Џерси и Конектикат заради пандемијата на коронавирусот. „Карантинот нема да биде потребен“, напиша Трамп на Твитер. Loading… Нов најлош ден во Шпанија, починаа 838 луѓе Во меѓувреме, американскиот центар за контрола и превенција на болести гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа, 838 луѓе починале од коронавирусот во Шпанија. Ова е најлош ден од почетокот на епидемијата, потврди Министерството за здравство. Loading… 11 жртва на коронавирус во Србија Вкупниот број на смртни случаи на коронавирус во Шпанија сега е 6.528. Поради ситуацијата во земјата, премиерот Санчез воведе ригорозниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија ќе ги ограничи собирите на две лица од понеделник и ова е само една од новите мерки против коронавирусот, објави премиерот Скот Морисон. Собирите ќе бидат ограничени на две лица на јавни места и други области. Loading… 11 жртва на коронавирус во Србија Ќе бидат затворени и сите јавниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.000 случаи на коронавирусот се регистрирани во Москва, изјави денеска градоначалникот на руската престолнина, Сергеј Собјаин. „Ситуацијата во врска со ширењето на коронавирусот се пресели во нова фаза. Повеќе од 1.000 случаи на коронавирус се пријавени во Москва“, пренесе ТАСС, цитирајќи го Собијанинин. Loading… Во Австрија, 8.229 заразениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Растечкиот бран на увезени случаи на коронавирус ѝ се заканува на Кина со втор бран на инфекции, во деновите кога „во основа е запрен локалниот пренос на вирусот“, изјави во неделата портпаролот на националната комисија за здравство. „Кина веќе има вкупно 693 заразени кои потекнуваат од странство, што значи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина 600 илјади, починат се 27.417 лица, а излечени 133.426 лица, според податоците на „Worldometer“. Најлошата состојба е во Италија, каде од коронавирусот починале 9.134 луѓе. Loading… ДЕН НА СЛОБОДАТА: Вухан отворен по два месеци изолација Како што беше објавено во петокот воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кинескиот град Вухан, првиот во кој избувна епидемијата на коронавирус кон крајот на декември минатата година, започна повторно да се отвора кон остатокот од земјата, откако беше изолиран скоро два месеци, дозволувајќи барем делумно враќање во нормалниот живот на своите граѓани и семејства. Во Словенија досега 648 случаи на коронавирусПрочитај повеќе