Вести (Page 1,392)

Сподели со своите пријатели

Денеска не очекува сончево и релативно топло време за овој период од годината, со мала до умерена облачност, информираат од УХМР. Одделно по котлини ќе има слаба појава на магла, особено во Повардарието. Ќе дува слаб, а на повисоките места и на планините умерен ветер од јужсн  правец. Максималната дневнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според информациите кои ЕВН Македонија ги има доставено до Региоанлниот центар за управување со кризи за денеска се планирани неколку исклучувања на електродистрибутивната мрежа во неколку кумановски села. Исклучување од напојавувањето важи за периодот од 9:15 до 15:30 часот и тоа за селата: Пчиња, Студена Бара, Винце, Ново Село иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од триста бегалци биле задржани во текот на ноќта на преминот Табановце од каде бранот бегалци се упатува кон Србија, јави доцна синоќа порталот А1он. Пред објавата на А1он, група активисти на преминот Гевгелија на социјалната мрежа Фејсбук, поточно на фан страната Help the refugees, јавија дека на јужнатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Двајца припадници на Армијата на Босна и Херцеговина се убиени, а еден е повреден откако во нив пукал извезен Енес Омерагиќ со автоматско оружје, а според се уште непотврдени информации тој бил припадник на вахабистичка група. Убиството се случило во обложувалница во населбата Рајловац во Сараеви, а според информациите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Управниот инспекторат вчера влезе во просториите на Министерството за труд и социјална политика за да направи проверка откако до нив наводно била доставена анонимна претставка дека неовластено лице во министерството решавало граѓански проблеми. Министерката за труд и социјална политика Фросина Ременски вели дека при контролата на инспекторите им биле доставениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во спортската сала во Куманово во рамките на четвртото коло од Еврокупот, КК Куманово и покрај лавовската борба загуби од КК Турк Телеком со резултат 84:75. Храбро и достоинствено против клуб кој има ерномрно поголем буџет, изабраниците на Љубисав Луковиќ вчеравечер дадоа се од себе. Натпреварот започнаа со одлична играПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Основен Суд Скопје 1 на официјалната веб страна денес го објави решението во кое инфомира дека бвинителниот акт на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција е потврден од страна на Советот за оценка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје  кој постапуваше во постапка за оценка на обвинителниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ДУИ ќе побара нов Рамковен договор во Македонија на декемвриската конференција, кога официјално и ќе биде презентирана анализата изработена од Европскиот институт за мир, предводена од посредникот во конфликтот од 2001 година, Питер Фејт, пренсуваат порталите во државава. Препораките од анализирањата на договорот велат дека мора да се направат новиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија денес го објави четвртиоти извештај за состојбата со бегалските прифатни центри во Гевгелија и Куманово, а опфатен е периодот од 9-ти до 15-ти ноември. Како што стои наведено во извештајот,  по терористичките напади во Париз, во бегалскиот прифатен центар Табановце  е забележано значително присуствоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поранешните вработени во Тутунскиот комбинат „Боро Петрушевски – Папучар“, а сегашни стечајци, утринава протестираа пред просториите на фабриката и уште еднаш потсетија на нивниот нерешен статус. Тие бараат државата да изнајде решение за нивниот пробле, затоа што какоо што истакнаа во периодот од 2004 до 2013 биле водени како работнициПрочитај повеќе