Македонија (Page 603)

Сподели со своите пријатели

Започнаа денешните најавени протести најавени за 18 часот, но пред Собранието на РМ, откако полицијата според медиумите кои се на лице место, не дозволила приод до Илинденска б.б. Loading…   Полициските сили беа распоредени околу Владата и околните улици уште пред 18 часот. Според неофицијалните информации постирани на фан странатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат  24 години откако на 6 мај 1991 година, во Сплит, Република Хрватска загина 19-годишниот кавадарчанец, војник во тогашната ЈНА,  Сашко Гешовски, кој беше првата жртва што го означи распадот на Југославија. И после 24 години, се’ уште не се знае  вистинската причина за смртта. Под превезот „строгоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија најостро ја осудува нарачаната бруталност и пречекорување на овластувањата на полициските структури на Никола Груевски и Сашо Мијалков врз граѓаните на Република Македонија, не само на ова место, пред владата, туку и низ улиците на главниот град, истакна денес Петре Шилегов во изјава дадена пред ВладатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на партијата за Демократска обнова на Македонија – ДОМ,  донесе одлука за прекинување на договорот за учество во широката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ. Ова решение е донесено откако членовите на одборот ја разгледале актуелната политичка ситуација во земјата. „Со овој чекор ДОМ ќе помогне во разрешувањето на длабоката политичкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средношколците сепак ќе излезат на улиците во Скопје, објави на својата Фејсбук фан страна, членовите на Средношколскиот Пленум по најавите дека поради безбедносни причини, протестот за денес ќе биде откажан. Средношколскиот Пленум повика на протест во 17 часот пред Министерството за безобразност и зло ќе биде оддржан, напиша Пленумот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Република Македонија синоќа беа сведоци на насилни демонстрации кои резултираа со десетици повредени полициски службеници, демолирање на возила, палење на контејнери и уништување на јавниот имот со што е предизвикана и голема материјална штета, јавува МВР во најновиот билтен по повод вчерашните протести пред Владата на Република Македонија.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи, согласно принципите на отчетност и транспарентност во своето работење, од денес стартува со целосно редизајнирана веб страница на министерството, изготвена во соработка со УНЕТ, при што се очекува таа да биде далеку попристапна и поблиска до граѓаните, односно до сите корисниците на улугите кои ги содржи официјалниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По разбивање на масата на синоќешните протести пред Владата, студенти кои биле присутни во Универзитетската библиотека ”Браќа Миладиновци”, тврдат дека биле нападнати од полицијата, додека бркале некој од демонстрантите. ”Според досегашните информации, влегле 50 желки и почнале да ги бркаат и буткаат студентите без никаква причина, притоа заканувајќи им сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ѓурѓовден  се вбројува меѓу поголемите пролетни празници што го празнува не само христијанското, туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто. Ѓурѓовден се слави на шести мај. Значи тој е неподвиженПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Состојбата на просторот пред Владата  по синоќешниот протест е нормализирана. Улиците се расчистени, сообраќајот се одвива нормално и не е забележливо засилено полициско присуство, јавува МИА. Во синоќешните демонстрации кои уследија по објавувањето материјали од страна на СДСМ за убиството на Мартин Нешкоски, според последните информации на МВР, повредени се 20-ина полицајци,Прочитај повеќе