Македонија (Page 486)

Сподели со своите пријатели

Финансиската полиција ја реализираше оперативната обработка „ГЕОДЕТ“ во која вкупно 19 лица од кои девет актуелни и двајца поранешни вработени во Агенцијата за катастар на недвижности, еден сопственик на приватна геодетска фирма од Скопје и седум лица кои незаконски се стекнале со недвижен имот се уапсени од страна на ФинансискатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заврши времето на медумски и пропагандни хајки. Дојде времето за законски и за професионални истраги, истакна на денешната прес конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на која министерот говореше за аферата со фалсификуваните лични карти. Како што истакна Спасовски, истрагата ќе покаже за што биле употребени фалсификуваните лични карти. СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денес пред пратениците во Собранието имаше годишно обраќање, но без присуство на пратениците од ДУИ и СДСМ. Во својот новогодишен говор, иако во полупразна сала, Иванов меѓу останатото истакна дека државата минатата година се соочувала со три кризи и се соочила со политичка, безбедноснаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Рeгионалниот Центар за ГР Југ поднесе кривична пријава против Б.Б. (19) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Пријавениот на 20 декември на стариот пат за Градско од страна на полициски службеници бил забележан во патничко возило „мерцедес“, кое не било во возна состојба. Loading… ПоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, во последното деноноќие, во ТЦ Гевгелија издадени се потврди на вкупно 1.492 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 739, Ирак – 404 и Авганистан – 349. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 357.713 странски државјани, додека во текот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повисоките места и поширокото гевгелиско подрачје денес ќе уживаат во сончев вторник, додека Пелагонија, Полог, Овче Поле, кумановската котлина, Струмичко Поле и повардарието од скопската котлина сè до Демир Капија ќе се борат со магла и ниска облачност во текот на денот, јавува Метеопро. Веројаност за расчистување на ниската облачностПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Никола Тодоров сепак ќе остане министер за здравство откако вчеранавечер  нешто пред полноќ, Собранието со 56 гласа „против“ и 29 гласа „за“ не ја прифати интерпелацијата за неговата работа, поднесена од пратениците од опозицијата. Тие побараа оставка на министерот Тодоров, поради, како што наведоа, несоодветното и нестручно управување со здравствениот системПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што јавува Царинската Управа во неделниот извештај за заплени, на железничката станица во Гевгелија, царинските службеници спречија обид за нелегален влез на 21 патник во државата. Илегалните мигранти, кои немале документи за идентификација и не се знае од кои држави потекнуваат, биле пронајдени во последниот вагон од товарен возПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, на 20 декември околу 05.00 часот, од страна на полициски службеници кај с.Прдејци забележано било товарно возило „мерцедес вито“, а при обид да биде сопрено, истото ја зголемило брзината и продолжило да се движи. По ова, кај с.Калково возилото излетало од патот и удрило во нискостеблестиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денес по одоложувањето на главната расправа за случајот “ПУЧ”, а по барање на специјалната обвинителка, даде изјава за медиумите, во која Заев обвинува дека се работи за конструиран, монтиран и случај доведен до ниво на апсурд. Како што знаете јавно соопштив дека во врска соПрочитај повеќе