Македонија (Page 485)

Сподели со своите пријатели

Густата магла што се надви над Македонија ги принуди аеродромските служби да откажат четири летови и да ги пренасочат кон охридскиот аеродром, а да ги одложи сите останати слетувања и полетувања од аеродромот Александар Велики во Скопје. Од утрово не се реализирани летовите кон Виена и Истанбул, од Охрид е пренасочен летотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На повисоките места и во југоисточните делови во моментот е сончево, а  по котлините магливо, јавува УХМР. Во повисоките места во североисточниот регион дува слаб до умерен северен ветер.. Loading… Попладне во некои од котлините маглата ќе ослаби. Дневната температура ќе се движи од 8 до 17, а во местатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу шестотини од речиси две илјади бегалци кои цел ден беа  заглавени во ТЦ “Винојуг” во Гевгелија, тргнаа кон Табановце со приближно сто такси возила, минибуси и автобуси, јавуваат граѓанските активисти, откако денес гевгелиските таксисти повторно ја блокираа пругата кон Табановце, со барање, државата да им дозволи бегалците освен соПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Јавноста знае дека јас лично ги повикав сите граѓани кои поседуваат какви било материјали и докази за криминалното работење на власта, да ги достават до мене, до Социјалдемократскиот сојуз, до медиумите, изјави на денешната прес конференција, претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Се гледав и се гледам со сите граѓани коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финансиската полиција ја реализираше оперативната обработка „ГЕОДЕТ“ во која вкупно 19 лица од кои девет актуелни и двајца поранешни вработени во Агенцијата за катастар на недвижности, еден сопственик на приватна геодетска фирма од Скопје и седум лица кои незаконски се стекнале со недвижен имот се уапсени од страна на ФинансискатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заврши времето на медумски и пропагандни хајки. Дојде времето за законски и за професионални истраги, истакна на денешната прес конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на која министерот говореше за аферата со фалсификуваните лични карти. Како што истакна Спасовски, истрагата ќе покаже за што биле употребени фалсификуваните лични карти. СпоредПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денес пред пратениците во Собранието имаше годишно обраќање, но без присуство на пратениците од ДУИ и СДСМ. Во својот новогодишен говор, иако во полупразна сала, Иванов меѓу останатото истакна дека државата минатата година се соочувала со три кризи и се соочила со политичка, безбедноснаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рeгионалниот Центар за ГР Југ поднесе кривична пријава против Б.Б. (19) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Пријавениот на 20 декември на стариот пат за Градско од страна на полициски службеници бил забележан во патничко возило „мерцедес“, кое не било во возна состојба. Loading… ПоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, во последното деноноќие, во ТЦ Гевгелија издадени се потврди на вкупно 1.492 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 739, Ирак – 404 и Авганистан – 349. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 357.713 странски државјани, додека во текот наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Повисоките места и поширокото гевгелиско подрачје денес ќе уживаат во сончев вторник, додека Пелагонија, Полог, Овче Поле, кумановската котлина, Струмичко Поле и повардарието од скопската котлина сè до Демир Капија ќе се борат со магла и ниска облачност во текот на денот, јавува Метеопро. Веројаност за расчистување на ниската облачностПрочитај повеќе