Македонија (Page 487)

Сподели со своите пријатели

Специјалното обвинителство денес побара одлагање на главната расправа по предметот познат во јавноста како „Пуч“, се наведува во писменото соопштение објавено на профилот на обвинителството на социјалната мрежа Фејсбук, откако Специјалното обвинителство го презема случајот во кој е обвинет и лидерот на СДСМ Зоран Заев.  Заев како еден од обвинетите денесПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

  Како што информира Министерството за внатрешни работи, во текот на изминатото деноноќие,  издадени се потврди на вкупно 2.338 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на  Авганистан–813,Сирија-804 и Ирак-721. Loading… Ден претходно, МВР издаде потврди на вкупно 3.532 странски државјани. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ноќеска во 5 часот и 48 минути ни пристигнува зима, па така ќе ја дочекаме најдолгата ноќ за оваа година. Истиот ден на северната полутопка ќе биде најкраток за 2015 година, а на јужната полутопка пак, ќе биде најдолгиот ден и воедно прв летен ден, бидејќи таму започнува летото. ВоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

По претходно реализираните случаи на недозволена трговија со дрога во текот на овој месец од кои еден за меѓународен транспорт на наркотична дрога марихуана, со тежина од 29,9 килограми и оној со откриената импровизирана лабараторија за одгледување на марихуана во Скопје, ОСОСК при МВР продолжувајќи со активности по однос наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уредничкиот Колегиум на Редакција Вест упати апел до претставниците на меѓународната заедница во врска со последните случувања во весникот, а врзани со непродолжувањето на договорот на главниот и одговорен уредник Горан Михајловски. Во апелот се предупредува дека среде преговорите за слобода на медиумите според Договорот од Пржино, Редакцијата се соочуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од денеска од полноќ стапува на сила забраната за емитување платено политичко рекламирање на телевизиите, печатените и на електронските медиуми, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. – Забраната е пропишана во член 82 став 1 од Законот за изменување и дополнување на Изборниот законик („Службен весник на Република Македонија“Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи од вчера се споделува снимка од наводен притисок кој се води во фабриката Веибо во Крива Паланка, во пресрет на 1 јануари, кога сите приватни фирми и компании се должни да им исплатат на вработените регрес за годишен одмор, познат како К15. Според разговорите кои наводно сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По одделни котлини како Скопје, Штип, Демир Капија и Струмица има појава на утринска магла, јавува Управата за хидрометеоролошки работи. Надвор дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Од утре нашето подрачје ќе потпадне под влијание на топла воздушна маса од југозапад која ќе услови висока дневната температура заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски ќе поднесе кривична пријава против а сегашен заеменик министер, Диме Спасов. Таа го обвинува дека иако имал обврска, не одлучувал по жалбите доставени од страна на над 1.400 граѓани кои биле корисници на социјална парична помош, односно за укинатото право на социјалнаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Свети Никола или Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски се смета за заштитник на морињата. Роден е во Патара, Ликија, Мала Азија околу 270 година, како единствено дете на неговите родители Теофан и Нина. При неговото крстење го добил името Никола кое во превод значи народен победник. Како дете, со голем восхитПрочитај повеќе