Локално (Page 3)

Припадници на единицата за атомска, биолошка и хемиска одбрана (АБХО) денеска се вклучија во дезинфекцијата на Куманово. Тие вршат дезинфекција на банките, поштите и фрекфентните места во градот. Loading…     – Заради заштита на населението на барање од кумановскиот општински кризен штаб, припадници на Армијата од единицата за АБХОПрочитај повеќе

И покрај тоа што непочитувањето на препораките за спречување од ширењето на коронавирусот од страна на граѓаните на Куманово доведе до 56-часовен полициски час изминатиот викенд, денеска повторно „се пее старата песна“. Полицискиот час денеска започнува во 16 часот, па граѓаните ја користат можноста за пазарење, чекање ред пред банките,Прочитај повеќе

Пчеларите од здружението „Пчела” од Куманово собраа мед и прополис и го донираа на здравствените работници од Куманово, по повод 7 април Меѓународниот ден на здравјето. – Во акцијата собрани се 120 килограми мед и триесетина прополиси. На овој начин сакаме да им се одолжиме на здравствените работници, првите борциПрочитај повеќе

Loading...

Општина Куманово ќе спроведе дезинсекција која има за цел да ги уништи комарците. – На 09.04.2020 година (четврток) на територијата на Општина Куманово ќе се спроведе ларвицидна дезинсекција, која има за цел уништување на ларвите на комарците, информираат од општината. Loading… Ова е прв третман за оваа година, појаснуваат локалнитеПрочитај повеќе

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, соопшти градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вечерва  за ТВ Телма, споделувајќи најнова информација од Центарот за јавно здравје. Тој повторно упати апел да се воведат уште порестриктивни мерки во Куманово и, како што рече, да се скратат бирократските постапки и да сеПрочитај повеќе

Општина Куманово воведе уште една телефонска линија, 075 323 569, каде социјално најзагрозените семејства ќе можат да се пријавуваат за пакети  со прехрамбени продукти и средства за лична хигиена и дезинфекција. Дежурен телефон на Општинскиот штаб за заштита и спасување е 078 365 061, на кој граѓаните ќе можат даПрочитај повеќе

Loading...

Во просториите на Општина Куманово денеска се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). На состанокот беа донесени следниве препораки, заклучоци и мерки: Бараме од Влада на Република Северна Македонија за потребите наПрочитај повеќе

Осум новозаболени лица од коронавирус се регистрирани во Куманово изминатото деноноќие, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Со ова, во Куманово досега има 122 регистрирани случаи. Loading… По градови, во Скопје се регистрирани четири, а по еден новозаболен во Тетово, Струга и Штип. Оваа бројка еПрочитај повеќе

Лицата до 18 години имаат целосна забрана за движење освен од понеделник до петок во период од 13:00 до 15:00 часот, додека пензионерите, односно лица над 67 години, ќе можат да се движат во работните денови од 10:00 до 12:00 часот. Ова се најновите измени, откако Владата одлучи да воведеПрочитај повеќе

Loading...

Цените на бензините од полноќ се намалуваат за половина денар, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се намали за еден денар, односно денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно најновата одлука, ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за половина денар и ќе се продава поПрочитај повеќе