Локално (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 23 Loading… -Куманово 8 -Дебар 2 -Штип 10 -Прилеп 3 -Тетово 2 -Струга 11 -Велес 2 -Битола 3 Loading… -Охрид 8 -Кавадарци 1 -Гостивар 4 -Струмица 1 -Македонски Брод 4 -Виница 2Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српски државјанин бил приведен на Граничниот премин Табановце, поради илегален влез во Македонија на ГП Блаце. – На 04.08.2020 во 23.30 часот во Полициска станица за граничен премин Табановце, при вршење на пасошка контрола на излез од Република Северна Македонија, М.Д.(26) од Р.Србија не приложил изјава за влез со ПЦРПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица се здобиле со повреди, од кои едно со потешки, откако во кумановското село кучкарево се превртел трактор во кој се превезувале лицата. – На 04.08.2020 во 19.00 часот било пријавено дека на земјен пат за село Габреш, во с.Кучкарево, кумановско, Д.Н.(75) од с.Кучкарево, управувајќи трактор „ИМТ 533“, соПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Петнаесетгодишно момче од Куманово вчера се здобило со тешки повреди, откако во него удрил сограѓанин со своето возило, а притоа оштетил и едно паркирано. – На 04.08.2020 во 17.25 часот било пријавено дека во Куманово, на паркинг простор на бул.„Октомвриска револуција“, патничко возило „шкода“, со кумановски регистарски ознаки, управувано одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десет литри воден талог на метар квадратен паднале во Куманово во текот на изминатото деноноќие, покажуваат мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи. Најмногу врнежи од дожд измерила станицата во Петровец, 37 литри на метар квадратен, па следува Ѓуриште со 17 и Битола со 11 литри. Loading… Нестабилното време продолжува иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Расте бројот на лица од Куманово кои бараат помош за надминување на проблемите со менталното здравје предизвикани од пандемијата на КОВИД-19, велат од одделението за психијатрија од кумановската Општа болница. Куманово регистрира околу 900 заболени лица од почетокот на пандемијата и не е невообичаено да се зголеми бројот на лицаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде претежно облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. – Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен пороен дожд (над 30 л/м2), поинтензивни електрични празнења и појава на град, велат синоптичарите. Loading… МинималнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три возила на Територијалната противпожарна единица вчера интервенирале во гаснење на опожарен камион со сено во селото Доброшане во Куманово. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, сеното во приколката на камионот се запалило и околу 21:10 часот на терен изглегле седум пожарникари. Акцијата за гаснење траелаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во семеен дом лоциран на улицата „Максим Горки“ вчера избувнал пожар, при што настрадал ламинатот во едната соба. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, пожарот избувнал околу 11 часот вчера, при што на терен веднаш излегле тројца пожарникари со едно противпожарно возило. Околу 12:25 часот огнотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-2, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од: Скопје-50, Куманово-16,Прочитај повеќе