Локално (Page 2)

Локалниот економски социјален совет -ЛЕС Куманово кој функционира при Општина Куманово во изминатиов период активно работеше со правните субјекти на територија на Општина Куманово и обезбеди помош која ќе биде донирана на Општа Болница Куманово. Помошта е обезбедена преку иницијатива на ЛЕС заедно со општествено одговорната компанија АЛФИ БИ Компани/Прочитај повеќе

Влошена е состојбата на родилката од Куманово која е заразена со коронавирусот, ова на прес конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Таа се уште е респираторно независна, но има значајно потешка клиничка слика. Интензивно се прати нејзината состојба, рече Филипче. Loading… Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациентиПрочитај повеќе

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во присуство на началникот на секторот за внатрешни работи од Куманово, Антон Витков денеска  предаде заштитна опрема наменета за општата болница во Куманово. Донацијата се состои од заштитни одела, визири, ракавици и маски кои министерството за внатрешни работи ги доби од своите пријатели одПрочитај повеќе

Loading...

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите  за време на полицискиот час со возило или пеш се движеле низ градот и околинатаПрочитај повеќе

Кумановци денеска повторно во метежи пред маркетите, банките и поштите. Едни обновуваа залихи храна, други вадеа пари од банките, секој со своја потреба, но ретко кој внимаваше на препораките за заштита. Loading…     Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски лично отиде пред дел од банките и на граѓаните воПрочитај повеќе

Во просториите на Општина Куманово денеска се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). На состанокот беа донесени следниве препораки, заклучоци и мерки: Loading… Предлагаме до Министерство за здраство и Министерство за трудПрочитај повеќе

Loading...

Прехрамбени пакети како донација од семејството Заеви денеска пристигна во Општинскиот штаб за заштита и спасување во Куманово. Градоначалникот Максим Димитриевски на својот фејсбук профил се заблагодари на донацијата од Заеви, а воедно упати благодарност и за низа компании кои донирале пари за набавка на храна за ранливите категории граѓани.Прочитај повеќе

Министерот за здравство Венко Филипче утринава беше во посета на кумановската болница. Како што напиша на својот фејсбук профил, работата на болницата се одвива непречено и организацијата е добра. Loading… – Откако 18 вработени се дијагностицирано со Ковид-19, направена е добра реорганизација на работата. Од пред неколку дена во поддршкаПрочитај повеќе

Седум нови заболени од коронавирусот се регистрирани во Куманово, а двајца кумановци ја загубија битката со животот. На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка одПрочитај повеќе

Loading...

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска  оствари работна посета на Секторот за внатрешни работи, Куманово каде што од раководството  беше запознаен со активностите кои се преземаат на територијата на Куманово, а кои се насочени кон справување со коронавирусот. ,,Вчера во Куманово на 52-годишна возраст почина И.С.,  вработен во МинистерствотоПрочитај повеќе