Локално (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-10, Штип-16, Прилеп-2, Тетово-2, Велес-5, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-10, Крива Паланка-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-6, Виница-2, Кратово-1, Кичево-3, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред 76 години на планината Козјак се собрале делегатите претставници на македонскиот народ, избрани на конференции по единиците и органите на народно-ослободителната власт или пак на тајни – илегални состаноци, по градовите. Делегати имало од сите краишта на Македонија, а неколкумина дури и од Солунското поле и од пазувите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11, Дебар-2, Штип-11, Прилеп-1, Тетово-14, Струга-8, Велес-4, Битола-2, Кавадарци-5, Гостивар-16, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Виница-6, Свети Николе-1, Кичево-15, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрираПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Шестгодишно дете од кумановското село Клицко е тешко повредено откако во него удрил автомобил на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. – На 30.07.2020 околу 10.20 часот на регионален пат Куманово – Свети Николе, патничко возило „хјундаи аксент“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.П.(61) од с.Петровец, удрило во 6-годишенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Празникот од недела се поместува во понеделник и тоа ќе биде неработен ден за сите граѓани. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ“ бр.21/98 и 18/07), 02 Aвгуст (недела), Ден на Републиката, односно 03 август (понеделник) е неработен денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата го објави списикот на сите фирми, кои зеле државна помош, а потоа ја злоупотребиле и не ги исплатиле вработените. На овој список се компании од повеќе градови, но најчесто се со седиште во Тетово, Струга, Куманово и Скопје. Loading… Целиот список на следниот линк Неделава од Управата за јавниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“, денеска беше отворена изложбата „Жените и фотографијата 2020“, која по седми пат ја организира Фото клубот „Куманово“. На изложбата презентирани се дела од 37 авторки од државата. Loading… – Објективот на жената фотограф е различен од објективот на маж фотограф, авторката на фотографијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Општина Куманово, денеска упати апел до граѓаните да ги почитуваат мерките и препораките на Владата и на Комисијата за заразни болести и да бидат особено внимателни за време на празничниот викенд. Во соопштението се повикуваат граѓаните во пресрет на претстојниот викенд и празникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возачите кои влегуваа во Куманово денеска добија вода, летоци и совет да одмараат, да пијат вода, да внимаваат на сообраќајните правила и прописи. Активностите на терен ги спроведоа претставници од Републички совет за безбедност во сообраќајот, Општински совет за безбедност во сообраќајот Куманово и Сектор за превенција при СВР КумановоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Центарот за јавно здравје Куманово во текот на изминатото деноноќие регистрира вкупно 15 нови случаи на коронавирус, а 10 пациенти со втор негативен тест влегуваат во базата на оздравени пациенти. Како што информираше директорот на ЦЈЗ Куманово, др. Ариф Љатифи, сите нови случаи се од Куманово, а во соседната општинаПрочитај повеќе