Убавина и Здравје (Page 98)

Сподели со своите пријатели

Тинејџерите и децата кои го прескокнуваат појадокот и немаат урамнотежена исхрана имаат значително поголем ризик од развивање на проблеми со забите. За да се спречи појавата на кариес и други стоматолошки проблеми, важно е да се избегнуваат слатките и газираните пијалоци, а да се зголеми внесувањето на овошје и зеленчук. Доколку сакате здрави заби,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Симптоми за недостаток на витамини Витамин Ц Подложни на инфекции, изразени вени, модринки, склоност на крварење се знаци за недостаток на витамин Ц во телото. Помалку може да се појави при физичка активност и психички напор, за време на бременоста и доење,и кај инфекции. Недоволно внесување на витамин Ц можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Внимавајте што голтате и во која количина. Да се биде слаб денес претставува огромен притисок. Така во друштво сме поприфатливи и секако, попријатно се чувствуваме во сопствената кожа. Но, треба да го знаете фактот дека повеќето лекови предизвикуваат зголемување на тежината. Лекови кои предизвикуваат дебелина се стероидите, антидепресивите, лековите заПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Оревите се многу богати со антиоксиданси, така што ги штитат ќелиите и обезбедуваат подолг живот, пренесуваат француските медиуми. Тие велат дека е доволно да консумирате 56 грама ореви дневно за да се помогне за жената во броба против рак на дојката. Тоа е студија, која покажала дека она што гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нутриционистите тврдат дека на врвот на листата од 24-те врсти на овошје, со најјако делување на антиоксиданти, се наоѓа сливата, која е најдобро да се јаде во свежа форма. Во 100 грама слива има 87 грама вода и 11 грама јаглени хидрати. Од витамини има највеќе Ц и Е, бетакаротенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жените кои пушат цигари е поверојатно да добијат рак отколку мажите со иста навика, покажува едно истражување. Авторите на студијата предводена од Рејчел Хаксли од Универзитетот во Минесота спровеле ревизија на студии објавени во периодот од 1966 година до 2010 година година на вкупно 2,4 милиони луѓе, вклучувајќи и 44000Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Секој дел од нашето тело, има помал или поголем процент на вода. Водата преставува вистински еликсир за живот. Таа е потребна за голем број на функции кои се одвиваат во нашиот организам, варење на храната, метаболизмот, апсорпција и пренос на хранливите материи низ организмот, одржување на телесната температура и другиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кој зрак го содржи сонцето ? Кој ни се корисни, а кои штетни ? Дали солариум е вистинска подготовка за сонце? Како да добиеме доволно витамин Д, а да не изгориме и остареме пред време ? Со децении трае борбата на лекарите против претераното излегување на сонце. Во последниве годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меган Дејвидсок (26) од Флорида се наоѓала во деветиот месец од бременоста која ја погодил гром, што предизвикал предвремено породување. На сета среќа, мајката и детето сотанале живи. Таа од ударот на гром паднала во несвест, а соседот, кој ја видел веднаш повикал Брза помош. На одделението за интензивна негаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Без оглед дали сте претерале во теретана или се поравувате од прелата, потребно ви е нешто што ќе ви ја крене енергијата. Уморните мускули и воспалението во телото ќе ги решите со природен антибиотик – ѓумбир кој е најдобро да го искомбинирате во вкусен пијалок. Состојки 200мл. бадемово млеко половинаПрочитај повеќе