Убавина и Здравје (Page 351)

Сподели со своите пријатели

Вртена или права коса, пуштена или подигната коса, романтика или опасен стил – кои трендови владеаат оваа есен и зима? Loading… Водечките експерти на познатиот бренд „Kevin Murphy“ одговори на овие прашања и на модна писта беа претставени водечките трендови во светот на фризурите. Во видео прилого дознајте што еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За денес ви подготвивме неколку интересни факти за нашето тело. Некои од на можеби веќе ги знаеле овие факти, а за оние кои не ги знаеле еве можност за нешто ново. Loading… Во наредните редови ви пренесуваме 20 занимливости за телото и здравјето. Човековото тело има 650 мускули. Нашиот носПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувањето покажао и дека поголема веројатност е полошо да се хранат мажи кои живеат сами, за разлика од жени.. Loading… Самците имаат поголеми шанси да се хранат со нездрава храна која не содржи потребни хранливи состојки, објавувено е во најновото истражување на австралиските научници. Според резултатите од истражувањето објавени воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Да се пијат по три чаши шампањ во неделата е добро за зачувување на когнитивните способности и за спречување на Алцхајмеровата болест, тврдат британски научници. Loading… Откако тие докажале дека пивотот ги зголемува сексуалните перформанси, истражувачите од Ридинг Универзитетот установиле декашампањот може да го подобри нашето паметење. Во својата студија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Готвењето со растителни масла како што е сончогледовото ослободува токсични хемикалии кои се поврзани со ракот и дури и дегенерација на мозокот, објавува еден британски медиуми. Loading… Свинската мст, путерот, кокосово и маслиново масло с емногу подобар избор, сметаат британските научници. При загревање на растителното масло како што е пченичното,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали некогаш сте се запрашале што се случува во вашиот организам откако ќе испиете чаша од својот омилен газиран пијалок? Фармацевтот Нирај Наик предупредува дека една чаша газиран пијалок може да ви наштети многу помеќе од што мислиме и открива кои процеси се одвиваат во роганизмот од минута во минутаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Испрекинатиот сон е многу полош од недоволниот сон, утврдиле научниците од медицинскиот факултет при универзитетот Џон хопкинс во Балтимор. Loading… Научниците проучувале 62 здрави мажи и жени кои биле изложени на различни услови за време на спуење. По случаен избор биле изложени на три ноќи со повеќекратно присилно будење, доцноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Живееме во време кога нашите животи станаа брзи, па таква е и храната. Ниту е здрав таквиот начин на живот, ниту мрснотиите во храната кои се повеќе ја зголемуваат бројката на луѓе кои имаат проблеми со вишокот килограми. Но, не треба да гладувате за да живеете здраво. Loading… Во продолжениеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мандарините се вкусно овошје и оној вид  што може да се јаде насекаде, и тоа на улица, дома, а корите редовно се фрлаат иако тие може да се искористат и тоа многу корисно. Loading… Ако ве мачи главоболка или кашлица, еве што треба да направите од корите од мандарина: Сомелете 50Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во извештајот на Канцеларијата за национална статистика прикажано е поголемо ниво на емоционални проблеми, хиперактивност и лошо однесување кај младите луѓе кои поминуваат многу време на социјалните мрежи, за разлика од останатите кои не го прават тоа. Loading… Утврдено е дека во периодот од 2012 до 2013 година една одПрочитај повеќе