Убавина и Здравје (Page 350)

Сподели со своите пријатели

Во лето кога температурите се високи клима уредите се потреба на секое домаќинство, се поставува прашање колку всушност е опасен фреонот што тие го испуштаат во атмосферата? Фреонот е незапалив плин без мирис, боја и вкус, кој не е отровен. Е течна хемикалија, а се користи во клима уреди иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако мислите дека одморот е губење време, експерт за спиење тврди дека одморот е еден од елементите кои гарантираат долг и среќен живот. Сонот е важен, недостатокот на сон предизвикува многу здравствени проблеми. Квалитетен одмор може да помогне. Доктор Matthew Edlund во својата книга наведува дека луѓето кои не можатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тимот на шпански и марокански експерти , откриле дека во кравјото, козојото и мајчиното млеко се наоѓаат повеќе од 20 видови лекови како што се, антибиотиците, антисептици, бета блокатори и хормони, пренесува СајенсДејли. Примероците од сите три типа на млека содржат лекови со анти-инфлаторни дејствија и тоа највеќе во полномаснотоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Главоболката може да се појави како резултат на проблеми со синуси, умор, стрес или замор на очите. Најчести причини за главоболката се стресот, загриженоста или напнатоста кои се пропратени со спазма на мускулите на вратот. Со арома терапија може да си помогнете да ја ублажите болката. Се препорачува да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со вишокот килограми добиваме и непријатен подбрадок кој освен што не изгледа добро, ни пречи во секојдневниот живот. Но, не грижете се, бидејќи и за овој проблем има решение, а не е диета. Имено, ако и вие мачите мака со подбрадок,можете да го решите проблемот со многу ефикасни важби. НивнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бикини за прв пат се јавува на 5 мај 1946 година кога го создава францускиот дизајнер Луи Реард.  Бидејќи неговиот дизајн во тоа време бил револуционерен и скандалозен, вистински предизвик било да се пронајдат модели кои би го облекле да го претстават во светот. Мешелин Бернардини, француска танчерка била единствениотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Сезонската депресија е познато нарушување на расположението кое се појавува во зима поради недостаток на сончева светлина, но во ретки случаи може да се појави и во лето. Американските психолози дошле до заклучок дека помалку од еден процент од човечката популација страда од ретко психичко нарушување – летна депресија. ЛуѓетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Трендот на слабеење може сериозно да наштети на нашето здравје. Тоа го докажале и научниците кои минатата недела ги испитувале гените на слабите луѓе. Иако дебелината е главен проблем за предизвикување болести, слабоста пак носи исто така свои ризици. Еве  неколку од ризиците кои му штетат на здравјето на слабитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сончевите зраци имаат штетно дејство не само за нашата кожа, туку и за нашите очи. Според тоа во лето, особено кога е сонцето е јако треба да ги заштитиме нашите очи. Најдобар начин за тоа е да носите очила за сонце. Наочарите треба да ги носите секој ден, без разликаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Луѓето кои редовно готват со маслиново масло и го користат како зачин во салатите имаат дури 41%  намален ризик од срцев удар, откриено е во студија на Институтот за здравје и медицинско истражување во Бродекс спроведена на 8000 луѓе. Медитеранскиот начин на исхрана, речиси целосно се базира на маслиново масло.Прочитај повеќе