Спорт (Page 100)

Млад и талентиран кошаркар со желба за поголем успех, Ненад Стојановски и оваа сезона ќе игра во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово каде заедно со своите соиграчи ќе се бори за првата титула. Иако е релативно млад, Стојановски веќе има богато искуство зад себе, настапуваше и во Торонто, а овааПрочитај повеќе

На силниот турнир „Смедеревска есен“ екипата на ЖРК Куманово составена од девојчиња родени до 2000/2001 година достојно го промовираше нашиот град. На својот втор настап надвор од Македонија во 2016 година го освоија високото четврто место што претставува огромен успех бидејќи учествуваа екипи од цела Европа. Резултати од натпреварите воПрочитај повеќе

Егзон Алили, центар и напаѓач од Куманово, кој инаку живее во Рид, Германија потпиша професионален договор со фудбалскиот клуб Реал Мадрид.   Loading…   Албанскиот фудбалер од Куманово кој има само 16 години пред себе има златна иднина во редовите на овој реномиран светски клуб.     Веста за неговотоПрочитај повеќе

Loading...

Младиот кошаркар кој минатата сезона играше во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово, Миодраг Тодоровиќ, денеска заедно со неговите колеги Никола Караколев, Александар Костоски и Димитар Караџовски го обновија својот договор за настап во редовите на вицешампионот. По долгу размислувања и преговарања, репрезентативците Костоски и Караџовски ги обновија договорите, по штоПрочитај повеќе

Во својот втор настап надвор од Македонија за 2016 година, екипата на Женскиот ракометен клуб Куманово составена од девојчиња родени  до 2000/2001 година како единствен претставник од нашата држава  настапуваа на силен европски турнир во оваа категорија во Смедерево, Србија. Поканата за учество на меѓународниот ракометен турнир „Смедеревска есен“ јаПрочитај повеќе

Никола Караколев и претстојната сезона ќе заигра во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово, откако деновиве потпиша нов договор со управата. Бекот е второ засилување кое засега е потврдена од првите луѓе на клубот, откако потпис на договорот по петти пат стави и Марјан Јанески. Договорот го потпишал и Марјан СрбиновскиПрочитај повеќе

Loading...

Кошаркарскиот клуб Куманово по една година пауза се враќа на сцената на големата БИБЛ лига, беше објавено денес на офицјалната веб-страна на балканската лига. Куманово до сега три пати има учествувано на оваа балканско првенство, а има остварено врвни резултати. Така во сезоната 2012-2013 стигна до самото полуфинале, каде изгубиПрочитај повеќе

Крилниот центар и актуелен репрезентативец на Македонија и претстојната сезона ќе остане верен на сино-белиот дрес на КК Куманово, откако вчера потпиша нов едногодишен договор.   Loading…   Со договорот ова за Јанески е петта сезона во редовите на вицешампионот, а со тоа го има и најдолгиот стаж во клубот.Прочитај повеќе

Лидерот на Северна Кореја наводно наредил да се казнат сите спортисти кои Северна Кореја не ја претсавиле достоинствено на Олимписките игри во Рио де Женеиро. Ким Џон Ун, како што пренесува биртанскиот „Sun“, им наредил на своите спортисти од Рио да се вратат со најмалку 17 медали, од кои петПрочитај повеќе

Loading...

Жребот во Монте Карло ги извлече групите од првата фаза од Лига на Шампиони односно групната фаза.  Најголемото возбудување може да се очекува во групата Ц каде играат екипите на Барселона , Манчестер Сити , Борусија Менхенгладбах и шкотскиот Селтик. Исто така возбудливо ќе биде и во групата  Д кадеПрочитај повеќе