Спорт (Page 101)

Кошаркарскиот клуб Куманово по една година пауза се враќа на сцената на големата БИБЛ лига, беше објавено денес на офицјалната веб-страна на балканската лига. Куманово до сега три пати има учествувано на оваа балканско првенство, а има остварено врвни резултати. Така во сезоната 2012-2013 стигна до самото полуфинале, каде изгубиПрочитај повеќе

Крилниот центар и актуелен репрезентативец на Македонија и претстојната сезона ќе остане верен на сино-белиот дрес на КК Куманово, откако вчера потпиша нов едногодишен договор.   Loading…   Со договорот ова за Јанески е петта сезона во редовите на вицешампионот, а со тоа го има и најдолгиот стаж во клубот.Прочитај повеќе

Лидерот на Северна Кореја наводно наредил да се казнат сите спортисти кои Северна Кореја не ја претсавиле достоинствено на Олимписките игри во Рио де Женеиро. Ким Џон Ун, како што пренесува биртанскиот „Sun“, им наредил на своите спортисти од Рио да се вратат со најмалку 17 медали, од кои петПрочитај повеќе

Loading...

Жребот во Монте Карло ги извлече групите од првата фаза од Лига на Шампиони односно групната фаза.  Најголемото возбудување може да се очекува во групата Ц каде играат екипите на Барселона , Манчестер Сити , Борусија Менхенгладбах и шкотскиот Селтик. Исто така возбудливо ќе биде и во групата  Д кадеПрочитај повеќе

Жребот во Монако ги одреди групите во Лига Европа за сезоната 2016/17 а една од најинтересната група е групата А, каде играат Манчестер јунајтед , Фенербахче , Фејнорд и украинска Зорија. Полуфиналистите од претходната сезона , шпанскиот Виљареал е сместен во групата Л заедно со Стеауа , Цирих и турскиотПрочитај повеќе

Првите луѓе на БИБЛ лигата овие денови се во посета на Македонија, каде остваруваат работни средби со раководството на Македонската кошаркарска федерација, на која се договара продолжување на македонското учество во оваа реномирана балканска лига, пишува порталот Спорт Медиа. Засега Карпош Соколи е сигурен тим за настап, но челниците наПрочитај повеќе

Loading...

Марјан Србиновски и оваа сезона ќе го предводи сино-белиот состав кон нови победи. Поранешниот селектор пристигна минатата година кон средината на сезоната во составот на КК Куманово и тимот го одведе во финалето од домашната лига, каде станаа вицешампиони. Според сите досегашни информации Александар Костоски, Марјан Јанески, Димитар Карџовски иПрочитај повеќе

Џо Харт голманот на Англиската репрезентација и на Манчестер Сити веќе е сигурно дека го напушти тимот од Манчестер.  Како што пренесуваат англиските медиуми утрово Харт после разговорот со Гуардиола , незадоволен и изреволтиран  го напуштил тренинг центарот на Манчестер Сити.  По доаѓањето  на Гуардиола во тимот ситуацијата на ХартПрочитај повеќе

Бразилскиот фудбалер ја напушта Бундеслига после една сезона помината во Волфсбург, и сега ја продолжува во тимот од  Лига 1. Бразилскиот интернационалец Данте го напушта Волфсбург и заминува во редовите на Ница. Данте потпиша минатото лето за Волфсбург  преминувајќи од лутиот ривал Баерн Минхен каде не добиваше голема минутажа заПрочитај повеќе

Loading...

Заврши една од поголемите саги оваа лето. Клаудио Браво потпиша за Манчестер Сити.  Како што пренесуваат англиските медиуми Браво стигнал на аеродромот во Манчестер во  17 часот , каде ги поминал медицинските прегледи и подоцна им се приклучил на својата нова екипа. На голот на Манчестер Сити веќе нема даПрочитај повеќе