Коронавирус (Page 237)

Сподели со своите пријатели

Предесетгодишна жена од Скопје првото заразено лице со коронавирусот во Македонија, а во земјата влегла рано утринава во три часот на Граничниот премин Табановце. Loading… Се превезувала во комбе со 10 до 12 други лица, соопштија надлежните на вонредната прес конференција. Истата е сместена на Инфективната клиника во Скопје, дишеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Коронавирусот пристигна во Македонија, откако е потврдено присуството кај еден повратник од Италија. Loading… Попладнево беа спроведени тестирања кај лицето, пишуваат националните медиуми. Во секој момент премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство Венко Филипче ќе одржат вонредна прес конференција. Никола ИвановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На телефонски броеви во Институтот за јавно здравје и во центрите за јавно здравје во државата можат да се пријават сомнителните случаи со симптоми налик на коронавирус по пристигнување во територијата на Македонија, објави Министерството за здравство. Loading… Доколку сте во Куманово, или влегувате преку граничниот премин Табановце, треба даПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација тргна во борба против дезинформациите поврзани со корона вирусот. Loading… Под мотото Myth busters, на сајтот на СЗО, меѓу останатото, се укажува на фактот дека лукот не ги штити луѓето од инфекција со Covid-19. Исто така, засега не постојат индиции дека домашните миленици се инфицирале од овој вирус.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот моден бренд Фенди објави заштитна маска за коронавирус наречена „Pollution Mask“. Loading… Како патниците во авионот да се заштитат од коронавирусот? Луксузната маска е распродадена во рекордно време на некои интернет-страници за купување, што ја прикажува и паниката која моментно владее во Италија за коронавирусот. Црната и кафеавата маскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Луѓето кои често патуваат со авион, или оние кои треба да патуваат овој период, се повеќе се плашат од епидемијата на сезонски грип, но и од коронавирусите. Loading… Студијата на Институтот за технологија во Масачусетс вели дека само 20 проценти од патниците можат да се пофалат со чистота на рацете.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Технолошкиот гигант на „Епл“ предупредува дека се соочува со „тешкотии во испораките на Ајфон“ поради затворањето на голем број фабрики во Кина како дел од карантинот против „Ковид-19“, објави „Гардијан“. Loading… Компанијата со седиште во Калифорнија ги предупреди своите акционери и инвеститори дека нема да можат да генерираат очекувани приходиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кај еден од тројцата Македонци кои се наоѓаат на бродот „Diamond Princess“ во Јокохама, Јапонија е потврдено присуство на Коронавирусот. Loading… – Согласно најновите информации добиени од јапонските надлежни органи, информираме дека дојде до промена во однос на состојбата на македонските државјани кои се наоѓаат на бродот “Diamond Princess” воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинската организација на Црвен крст на Република Македонијана од Куманово вчера одржа eдукативно предавање за превенција од корона вирусот за припадниците на Армијата. Loading… Предавањето беше спроведено во касарната „Боро Менков” – Куманово, а предавач беше Д-р Јадранка Стаменковска –  епидемиолог од Центарот за Јавно здравје Куманово, која преку презентацијаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Младата двојка во Сингапур Јосеф Јев и Канг Тинг се вратиле од патувањето низ Кина неколку дена пред свадбата, при што гостите изразиле загриженост поради можноста да бидат изложени на коронавирусот, пренесува Би-Би-Си. Loading… Тоа не го спречило парот да направи свадбата за која ќе се зборува. Во авион лажелПрочитај повеќе