05.06.2019 14:39

БОЖИЦА: Ова девојче никогаш нема зачекорено на тлото (ВИДЕО)


Ова девојче е Кумари, непалска божица која со свои стапала никогаш не стапнала на земјата.

Во Непал постои традиција на верување во Кумари, живата божица во тело на девојче. Неа ја бираат свештеници и тоа врз основа на 32 критериуми за убавина и перфекција.

loading...

НЕПАЛ: Семејството ја протерало од дома поради менструација

По првата менструација нејзината должност престанува.

– Некогаш работев како занаетчија, сега морам да внимавам на овие работи. Немав никакви желби мојата ќерка да стане Кумари. Тоа беше нашата судбина, рекол Рамеш Бајракарја, нејзиниот татко.

Девојчето не оди никаде, седи и чека да дојдат верниците. Дозволено и е да разговара единствено со своето семејство.

Нејзините родители тврдат дека ќе биде тешко повторно да ја социјализираат.

Фото: Printscreen/Facebook/Broadly


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments