Акциите на Фејсбук во пад поради бојкотот од големите компании

Сподели со своите пријатели

Голем број на големи компании ги повлекоа своите реклами од Фејсбук и некои социјални мрежи. Меѓу последните се Форд, Адидас и ХП, а Кока-Кола, Унилевер и Старбакс се приклучија на почетокот на бојкотот. Бојкотот може да биде исклучително ефикасен метод, а во Фејсбук штотуку стануваат свесни за тоа.

Кон крајот на 18 век, аболиционистичкото движење ги охрабри Британците да не користат стоки произведени од робови. И функционираше. Околу 300.000 луѓе престанаа да купуваат шеќер, што вршеше притисок врз укинувањето на ропството, пишува Би-Би-Си.

Loading...

Фејсбук ќе означува штетни објави

Кампањата Stop Hate for Profit е последното движење за користење на бојкотот како политичка алатка. Нивните претставници тврдат дека Фејсбук не прави доволно за да ја отстрани расистичката содржина и содржината на говор на омраза од својата платформа.

Тие успеаја да охрабрат повеќе големи компании да ги повлечат своите реклами од Фејсбук и некои социјални мрежи. И меѓу последните се Форд, Адидас и HP. Претходно, во бојкотот се приклучија Кока-Кола, Унилевер и Старбакс. И Мајкрософт одлучи во мај да ги прекине рекламите на Фејсбук и Инстаграм.

Во меѓувреме, и другите онлајн платформи како Reddit и Twitch, исто така, започнаа да работат на отстранување говор на омраза на нивните платформи.

Фејсбук: Политичарите веќе нема да можат да објавуваат што сакаат

Поголемиот дел од приходите на „Фејсбук“ доаѓаат од рекламирање

Затоа, се поставува прашањето дали овој бојкот може да му наштети на Фејсбук. На кратко, да, затоа што најголемиот дел од приходите на Фејсбук доаѓаат од реклами.

Дејвид Кумминг од Aviva Investors изјави за Би-Би-Си дека губењето на довербата и перцепцијата за недостаток на морално водство може да го уништат бизнисот.

Loading...

Акциите на Фејсбук паднаа за осум проценти во петокот, а Марк Цукерберг изгуби најмалку шест милијарди долари.

Но, дали тоа би можело да стане егзистенцијална закана за Фејсбук на долг рок, не е толку јасно.

Вибер ги прекинува односите со Фејсбук: „Намерно и шокантно заминаа предалеку“

Во 2017 година, огласувачите го бојкотираа You Tube

Како прво, ова не е прв бојкот на социјалните мрежи. Во 2017 година, огласувачите престанаа да соработуваат со You Tube, откако дознаа дека нивните реклами се прикажани на видеа што биле расистички и хомофобични. Но, денес овој бојкот е скоро заборавен. You Tube ги смени своите рекламни политики и добро напредува денес.

И има уште неколку причини зошто е реално да се верува дека овој бојкот не му штети на Фејсбук онолку колку што изгледа сега.

Поголемиот дел од приходите на „Фејсбук“ доаѓа од средни и мали бизниси

Прво, многу компании се одлучија за едномесечен бојкот во јули. Второ, и можеби уште поважно, поголемиот дел од приходите на Фејсбук доаѓаат од илјадници и илјадници мали и средни бизниси. Си-Ен-Ен објави дека првите 100 огласувачи потрошиле 4,2 милијарди американски долари минатата година, или околу 6 проценти од приходите на Фејсбук.

Како ќе изгледа „темниот режим“ за мобилната апликација на Фејсбук?

Засега, повеќето средни компании не застанаа во кампањата за бојкот.

Loading...

Мет Морисон од рекламната агенција Digital Whiskeyсмета дека има голем број мали бизниси кои не можат да си дозволат да не се рекламираат. Тој смета дека за такви компании кои не можат да си дозволат телевизиско рекламирање, клучното е евтиното рекламирање на социјалните мрежи.

„Единствениот начин нашата компанија да продолжи да работи е да имаме пристап до оваа насочена публика, кои не се публика на масовните медиуми, така што ќе продолжиме да се рекламираме“, рече Морисон.

Фејсбук е компанија на која лесно може да се примени лобирање

На некој начин, Фејсбук се чини како компанија на која лобирањето може успешно да се примени. Структурата на Фејсбук е таква што Марк Цукерберг има голема моќ во неговите раце. Ако сака нешто, ќе го добие. Значи, единствената работа што треба е да се смени умот на еден човек.

Фејсбук ги менува правилата поради Трамп

Loading...

Но, и обратното е точно. Акционерите не можат да вршат притисок врз Цукерберг на ист начин како и во другите компании. Ако тој не сака да дејствува, тој нема.

Досега Цукерберг покажа знаци дека се подготвени за промени. Во петокот, Фејсбук објави дека ќе започне со обележување на содржината на омраза и дека ќе се случат уште неколку промени оваа недела.

Но, ова нема да биде доволно за да исчезне кампањата „Стоп омраза за профит“. И другите трчаат по своите потези.

И Reddit и Twitch исто така ги иницираа промените

Во понеделникот, Редит го забрани Форумот Доналд, како дел од пошироката акција за укинување на подформите што содржат вознемирување и закани. Овој подфорум не беше официјално поврзан со американскиот претседател, но помогна во ширењето на мемињата кои го поддржуваат.

Loading...

Ако ви здосадил Фејсбук, ова се 10 чудни и малку познати „катчиња“ на интернетот

Твич отстрани две видеа на Трамп

Покрај тоа, Твич привремено го суспендираше профилот за кампањата на Трамп. Од оваа страница за стриминг видео од Амазон, објавија дека две видеа од митинзите на Трамп ги кршиле правилата во однос на говорот на омраза.

Едната е од 2015 година пред тој да биде избран, а во него изјави дека Мексико испраќа силувачи во САД. Во друга, објавена на почетокот на овој месец, Трамп опиша измислен маж како провалува во домот на една Американка.

Ова ќе биде тешка година за социјалните мреж

Loading...

Ова ќе биде тешка година за сите социјални мрежи. Фејсбук не е исклучок во овој поглед. Но, компаниите секогаш ќе бидат водени со одржување рамнотежа. Ако бојкотот се прошири на есен и ако повеќе компании се приклучат на тоа, тоа би можело да биде клучна година за оваа социјална мрежа.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *