7 необични, но ефикасни трикови за полесно заспивање

Сподели со своите пријатели

На пример, обидете се да ги стиснете прстите на нозете за секунда, а потоа да ги опуштите.

Loading...

Оваа вежба ќе ослободи напнатост во вашето тело и ќе ви помогне да заспиете побрзо.

Ако страдате од несоница, еве неколку корисни совети кои можат да ви помогнат да го „измамите“ мозокот и да заспиете побрзо:

 

 

 

  1. Држете ги нозете топли, користете чорапи

Пред спиење, ако стапалата ви се ладни, носете чорапи. Поради прераспределената топлина низ целото тело, вашиот ум ви кажува дека е време да спиете.

Loading...
  1. Стиснете ги прстите

Со топли стапала, обидете се наизменично да ги стиснете и опуштите прстите. Направете го ова секогаш кога ќе изброите до 10, а потоа обидете се да одите на спиење.

Треба да исчезне целата напнатост во телото и ќе се чувствувате многу порелаксирано.

 

 

 

  1. Обидете се да бидете будни

Ќе се изненадите што сè што треба да направите за да заспиете побрзо, а тоа е да се обидете да останете будни.

Студијата покажа дека ако му кажете на вашиот мозок дека не сакате да спиете, тогаш тоа ќе го протолкува тоа барање на сосема спротивен начин.

Loading...

Можеби ова звучи парадоксално, но се нарекува обратна психологија.

  1. Присетете се на својот ден

Друг трик на обратна психологија што можете да го користите е да се сеќавате на вашиот ден во вашата глава.

Обидете се да размислите за некои секојдневни работи што сте ги правеле: што сте јаделе за вечера, каков терет сте однеле дома, со кого сте разговарале.

Очигледно, оваа техника ќе ви помогне да се опуштите и да го исчистите умот од грижите.

 

 

 

Loading...
  1. Измијте се со ладна вода

Пред спиење, измијте се со малку ладна вода.Тоа ќе го намали пулсот и крвниот притисок и ќе ве направи подготвени за спиење.

  1. Ставете перница под колената

Ако спиете на грб, ставете една мала перница под коленото. Ова ќе го намали оптоварувањето на ‘рбетот и исто така ќе му овозможи на долниот дел на грбот да ја добие својата природна крива.

Ако спиете на страна, поставете перница помеѓу колената. Тоа ќе помогне да се направи ‘рбетот порамнет.

  1. Појадокот нека биде и вечера

Храната што нормално би ја јаделе за појадок може да биде вашиот магичен трик.

Јадете банана пред спиење, таа содржи калиум и магнезиум, супстанции кои ќе ви помогнат да заспиете побрзо.

Може да пробате и чај од банана, пишува Bright Side.

Loading...

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *