58 членки на ОН во декларацијата бараат прекин на војната во Украина

Сподели со своите пријатели

По седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации одржана синоќа, по повод шест месеци од почетокот на војната во Украина и Денот на независноста на таа земја, 58 земји усвоија заедничка изјава во која бараат итен прекин на воените дејствија „иницирани од руската инвазија на Русија“.

Loading...

Меѓу оние кои ја поддржаа изјавата се земјите од Европската унија, САД, Велика Британија, Грузија, Турција, Швајцарија, како и неколку земји од Азија и Латинска Америка, пренесува Тас с.

Текстот на документот беше прочитан пред новинарите во седиштето на ОН во Њујорк од страна на постојаниот претставник на Украина во ОН Серхиј Кислица.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е фотографија од Запорожје по бруталниот руски ракетен напад

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди за време на седницата на Советот за безбедност дека е „прогласена тревога“ и повтори дека е многу загрижен за воените активности во областа на нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, најголемиот европски нуклеарен објект, пренесува Гласот на Америка.

„Секоја понатамошна ескалација може да доведе до самоуништување. Неопходно е да се обезбеди електрана која треба да се организира како цивилна инфраструктура“, рече Гутереш.

Зборувајќи за влијанието врз цените на храната и горивото, тој изјави дека последиците од „бесмислената војна“ се чувствуваат многу подалеку од Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија испука седум ракети врз згради во Запорожје, цивили во рушевините (ФОТО)

„Ако не го стабилизираме пазарот на ѓубрива во 2022 година, едноставно нема да има доволно храна во 2023 година“, предупреди генералниот секретар, пренесува Танјуг.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето преку видео врска ги информираше учесниците на седницата за ракетниот напад на Русија врз железничката станица во областа Днепропетровск во Украина.

Loading...

Тој ги повика сојузниците на Украина да „помогнат да се стави крај на руската агресија“, нагласувајќи дека Русија треба да одговара за своите постапки и страдањата што ги предизвикала.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев: Најмалку две лица загинаа во гранатирањето на Запорожје

Рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја се спротивстави на обраќањето на украинскиот претседател Зеленски.

Тој рече дека не се противи на учеството на украинскиот претседател, туку на тоа што тој лично не присуствува на седницата.

Тринаесет членки на Советот за безбедност одлучија да му дозволат на Зеленски да се обрати на состанокот преку видео врска, Русија беше против, а Кина се воздржа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.