19.05.2017 00:44

Тест за џихадисти, главна награда калашников

loading...

Припадници на Ал Каед се обиделе да регрутираат следбеници во Јемен користејќи тестови со низа прашања за екстримистичкото толкување на исламот, а како главна награда ја нудат пушката „калашников“.

Милитанти организирале натпреварување за сите оние кои сакаат да се придружат на Ал Каеда. Направени биле и тестови, кои заинтересираните можеле да ги преземат од милитантите пред џамиите или просториите на Ал Каеда во Јемен, пренесуваат локалните медиуми.

Зошто не беа објавени снимки од телото на Осама бин Ладен?

Во тестовите може да се пронајдат прашања како што се: „Наведете три извори кои тврдат дека било која личност не го почитува законот на исламот и која треба да се убие“, или „Наведете три членови на Уставот на Јемен кои се противат на исламскиот закон“.

Главната награда била „калашников“, втората мотоцикл, а третата лап топ. Меѓу останатите награди имало и пиштол, како и парични награди од 20.000 јеменски ријали или 80 долари.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments