23.02.2018 02:58

Темната страна на еден од најкорисните зачини Куркума, бидете внимателни – може да биде доста опасна


Се покажува дека Куркумата е корисна за здравјето. Таа е на третото место најпродаван зачин во светот.

Првите две места се за ленено семе и кокосово масло. Куркумата, исто така, може да предизвика многу штета, што не треба да се потцени.

Зачинот има темна страна. Лошите страни на куркума е нејзиното предозирање.

Оваа информација речиси важи за цел живот. Нешто над просекот може дури и да те убие, а експертите исто така за ова се јасни. Во овој поглед, овој миризлив зачин не е исклучок.

Сето она што е премногу штетно за здравјето е и за целото тело. Ако куркумата се меша со црн бибер, неговата сила се зголемува за речиси два проценти. Тока само експлозивна мешавина.

Куркурматае не треба да консумираат бремени жени и оние кои дојат. Како и оние жени кои имаат намера да станат мајки наскоро. Исто така, и оние кои сакаат да станат татковци. Во овој случај, зачинот е табу за нив, бидејќи, од една страна, се намалува количината на тестостерон, а од друга страна, тоа ја намалува агилноста на спермата.

За пациенти со дијабетес, зачинот е исто така опасен. Ако тие го користат за јадење, подобро е да не го ставате во вашата исхрана.

Состојките на зачинот, исто така, го намалуваат шеќерот во крвта. Во такви случаи, исходот е често фатален. Заборавете на куркумаат ако имате и камења во жолчката.

Во спротивно, болките во жолчното кесе се зголемуваат. Од друга страна, потрошувачката на куркума не дозволува формирање на камења во неа. Заклучокот е да се консумират, но во минимални количини. За најмалку три недели, не ставајте го зачинот во садот ако имате закажано операција, бидејќи го забавува згрутчувањето на крвта.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments