16.08.2017 21:17

Поза во сексот која на жената и носи загарантиран оргазам


Сексуалната терапевтка др. Лори Бакли одговорила на едно од најчестите и најважни прашања во сексот: Која поза на жената и овозможува да доживее оргазам?

Бакли смета дека називот Г точка е многу збунувачки, затоа што не станува збор за точка, туку за едно подрачје во вагината, па таа ги советува паровите да се обидат да дојдат до тоа подрачје за да дознаат дали на жената и одговара таква стимулација.

Освен тоа, лекарката одговорила и на прашањето која е најдобрата поза за женски оргазам.

Иако тој може да се постигне на повеќе начини, таа препорачува поза во која жената е врз мажот. Така таа ја контролира брзината и длабочината на пенетрацијата, па таа поза и овозможува да го трие својот клиторис од телото на мажот.

За поголемиот дел од жените директната стимулација на клитористо е потребна за да доживеат оргазам, затоа оваа поза е идеална – објаснува Бакли.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments