15.02.2018 01:33

Оваа грдосија е подготвена да експлодира, а ако тоа се случи ќе убие 100 милиони луѓе


Потопениот супервулкан на бреог на Јапонија би можел да проработи и да убие околу 100 милиони луѓе, процениле студиите кои се направени.

Научниците откриле докази за растот на лавата во шест милји широката купола во срушената магматска комора Кикаи Калдера.

 

 

Експертите сметаат дека содржи 32 кубни километри магма, а дисторзијата на неговата површина укажува на тоа дека е подготвен да експлодира.

студијата која ја правеле истражувачи од Истражувачкиот центар Коба од Универзитетот во Коба, потврдиле дека гигантската комора полна со лава е формирала пред 7300 години.

 

 

Се верува дека изненадната експлозија би ги избришата праисториските цивилизации во јужниот дел на Јапонија.

Ако дојде до нова ерпција, таа би можела да исфрли огромни количини остатоци во атмосферата, потенцијално блокирајќи го Сонцето и на тој начин, ќе започне вулканска зима.

 

 

Тоа би можело да предизвика и цунами кој ќе го погоди јужниот дел на Јапонија, бреговите на Тајван и Кина,  како и бреговите на Северна и Јужна Америка.

– Иако веројатноста од ерупција на Кладера која би го погодила јапонскиот архипелаг е 1 процент во наредните 100 години, се проценува дека бројот на загинати би изнесува околу 100 милиони во најлош случај, изјавил професорот Иошиуки Тастсуми, раководтел на Коба и специјалист за магма, воедно и прв автор на оваа студија.

 

 

Коба центарот спровеле шест подводни геолошки истражувања користејќи подморници.

 

 

Истражувањето ќе продолжи во март годинава.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments