08.03.2018 00:24

Курц до претседателот на САД, Доналд Трамп: Откажете се од глупостите


Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска остро го нападна американскиот претседател Доналд Трамп поради неговите планови за воведување „казнени“ царини за увоз на челик и алуминиум во САД.

– Би било подобро да се поштедиме од сето тоа. Доколку биде потребно ќе уследи реакција, која се надевам дека ќе доведе до промена на ставот на САД и дека тие ќе се откажат од тие глупости – изјави Курц по денешната седница на австриската Влада.

Според него, доколку дојде до трговска војна меѓу ЕУ и САД, од тоа штети ќе имаат и двете страни.

Курц нагласи дека австриската Влада ги вложува сите напори што се во нејзина моќ за да го разубеди Трамп да се откаже од плановите за воведувње царини на увозот на челик и алуминиум.

Извор: +Инфо


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments