12.03.2018 02:15

Кога всушност престанува младоста?


Иако многупати слушаме дека човекот е млад се додека така се чувствува, сепак општеството има некои прилично строги гледишта за тоа кога престануваме да сме млади.

Која е тајната на долгата младост?

Според резултатите на псоледната анкета која ја спровел институтот „YouGov“, младите Британци прилично јасно ја дефинираат младоста, средовечноста и староста.

Шест видови храна за вечна младост

Според анкетата, младоста „исчезнува“ во 29. година.

 

 

Имено, според резултатите, кога ќе наполните 30 години, поголемиот дел од останатите луѓе повеќе нема да ве сметаат за млад.

Три тајни на вечната младост

Останува нејасно во која група припаѓате по 30 роденден, затоа што учесниците во анкетата јасно рекле дека средовечноста започнува од 47 години.

Староста настапува во 70. година, но не верувајте во се што ќе слушнете.

 

 

Поголемиот дел од испитаниците во анкетата биле под влијание на сопствените години, пишува Индепендент.

Влијанието на годините најмногу се негирало токму кај оние во триесетите, а добар дел од нив не знаеле во која категорија да се сместат.

 

 

Дури 33 отсто рекле дека се средовчени, 32 отсто веруваат дека се млади, а преостанатите 30 проценти рекле дека не припаѓаат ниту во една од двете категории.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments