12.10.2017 02:33

Како да го изгубите вишокот килограми без многу напор?


Ако ви недостасува мотивација, но сакате да се разделите со неколку вишоци килограми, еве неколку корисни совети кои можат да ви бидат во помош. Ако се држите до нив, со леснотија ќе може да ги  постигнете посакуваните резултати.

Не заборавајте дека спортот е првиот и најважен чекор, кога сакате да изгледате добро.

Следете го правилото 80/20. Консумирајте 80% чиста и здрава храна, а за искушенијата оставете само 20%.

Секој трет човек во светот има вишок килограми

Секој ден јадете побогато овошје и зеленчук со растителни влакна, како спанаќ, зелка, авокадо, јагоди, лубеница и други. Храната богата со влакна ќе ви помогне да се чувствувате сити подолго време.

Ограничете го внесот на јаглехидрати, леб, пецива, тестенини, грицки, слатки, ориз. Голем број истражувања покажуваат дека драстичното намалување на храна со содржина на скроб и јаглехидрати може да помогне за побрзо отстранување на вишокот килограми, но исто така и да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести.

Кога имате можноста да избирате помеѓу скали и лифт, изберете ги стапалата.

Сините боровинки докажано може да помогнат да се стопат повеќе масти во пределот на стомакот.

Кога јадете дома, сервирајте храна во помали чинии и садови. На овој начин полесно ќе ја контролирате големината на порциите.

Пред секој оброк пијте по една чаша вода.

Стресот виновник за вишокот килограми

На дневниот план за исхрана обезбедете си доволно количество протеини како пилешко месо, ореви, риба. Според истражувањата најниската потрошувачка на високо протеинска храна може да доведе до прејадување и соодветно до зголемување на телесната тежина. Исто така, ако вежбате, протеините се многу важни за здравјето и функцијата на мускулите.

Кога сте жедни испијте чаша вода со парче лимон , наместо ладен чај, калориски шејк или газиран пијалок.

Ако сакате да изгубите тежина, не го пропуштајте појадокот. Тој треба да биде здрав и да ви обезбеди не повеќе од 300-400 калории.

Јадете зачинета храна, како со лук, чили, ѓумбир. Тие помагаат за зголемување на потрошувачката на енергија и оксидација на мастите, со забрзување на метаболизмот . Од друга страна лукот помага за контролирање на нивото на шеќерот во крвта. Затоа јадете секој ден од нив.

Ослабете до 10 килограми за 7 дена со диетата со јајца

Наспивајте се, бидејќи недостатокот на сон е една од најчестите причини за зголемениот внес на калории и зголемување на телесната тежина.

Пијте секој ден по една чаша-две зелен чај . Тој е одличен за согорувањето на мастите.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments