12.08.2017 22:23

Дрво старо 400 години, ја преживало и атомската бомба во Хирошима (фото)

loading...

Ова бонсаи дрво е задено во далечната 1625 година. Се наоѓа во музејот Вашингтон, а во Америка во 1976 година ја донирал бонсаи мајсторот Масару Јамаки. Она што е посебно во врска со оваа дрво е фактот дека тоа преживеало атомска бомба која е фрлена на Хирошима во 1945 година.

Тој факт бил непознат до 2001 година кога внуците на бонсаи мајсторот ја посетиле изложбата. Семејството Јамаки со дрвото било затворено на безбедна одалеченост од ефектот на бомбата.

Шигеру (21) и Акира (20), внуците на бонсаи мајсторот, доште тој ден во музејот па една волонтерка прашале за насок. Ги интересирало каде е изложено дрвото на нивниот дедо и во таа прилика ја откриле вистината за него.

Кејтил Емерсон Дел, помошник кустос во музејот, изјавила за Национална географија дека дрвото не е дадено поради случувањата кои се случиле во Хироима во 1945 година.

Тоа беше дар на пријателство и врска на две различни култури. Постои некоја врска со оваа растение кое преживеало кој знае што. Тоа сега е дел од мојата сегашност, а некогаш било дел од сегашноста на другите луѓе. Тоа е како да ја допирате историјата – рекла таа.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments