12.01.2018 02:34

Бројот на загинати во Калифорнија се искачи на 17


Во голем одрон на југот на Калифорнија загинаа 17 лица, додека уште толку се водат за исчезнати, а уништени се најмалку стотина домови, соопштуваат американските власти за новиот биланс.

Големо невреме ја погоди Калифорнија, бројот на мртви постојано расте (фото)

Три лица се спасени во среда, а властите наведуваат дека се бребарани 75 отсто од разореното подрачје.

Главниот крајбрежен автопат во Калифорнија кој ги поврзува северот и југот ќе биде затворен барем до понеделник.

Властите во Калифорнија соопштија дека во поплавите кои го погодија Монтекито и околните области на округот Санта Барбара се уништети стотина семејства, а дека се оштетени уште 300 санбени објекти.

Блатото и водата надошје во вторник навечер во поплавите во стрмните планини на Санта Инез кои се соголени од неодамнешните пожари. Делови од планината кои се изгорени особено се подобни за деструктивни одрони затоа што изгорената земја не ја апсорбира водата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments