21.07.2017 00:37

Австрија ги зајакнува безбедносните мерки на аеродромите

loading...

Претставници од виенскиот аеродром соопштуваат дека се зголемени безбедносните мерки со воведување систем за скенирање на лицата на пунктовите за пасошка контрола.

Властите од Австрија најавуваат дека тие инсталации ќе започнат да се користат во декември на 50 австриски аеродроми, на влез во Шенген зоните, односно зоните на Европска Унија, која ќе овозможи слободно патување преку границите, пренесува АП.

Како се наведува, уредите за скенирање на лица ќе гиподредуваат цртите на лицата на патниците со нивните скенирани пасошки фотографии.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments