24.09.2017 22:15

Ангела Меркел го доби четвртиот мандат

loading...

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешните избори го освои четвртиот мандат, покажуваат анкетите објавени по затворањето на избирачките места.

Според излезните анкети, крајно десничарката и антимиграциска Алтернатива за Германија (AfD) влегува во парламентот.

Демохристијанската партија на Меркел, според резултатите, освоила од 32,5 до 33,5 проценти од гласовите, додека Социјалдемократската партија е на второто место со 20-21 процент од гласовите, јавуваат АРД и ЗДФ. На третото место со освоиени околу 13% од гласовите е AfD.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments