Ангела Меркел го доби четвртиот мандат

loading...

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешните избори го освои четвртиот мандат, покажуваат анкетите објавени по затворањето на избирачките места.

Според излезните анкети, крајно десничарката и антимиграциска Алтернатива за Германија (AfD) влегува во парламентот.

Демохристијанската партија на Меркел, според резултатите, освоила од 32,5 до 33,5 проценти од гласовите, додека Социјалдемократската партија е на второто место со 20-21 процент од гласовите, јавуваат АРД и ЗДФ. На третото место со освоиени околу 13% од гласовите е AfD.


Последни наслови

Facebook Comments