06.02.2018 02:35

Албанија ја притиска Грција за признавање на Косово?


Министерот за надворешни работи на Албанија Димитри Бушати изјави дека Тирана би ја поздравила одлуката на Грција за признавањето на независноста на Косово, наведуваат медиумите од Приштина.

– Грчкото признавање на Косово би било инвестиција во стабилноста на регионот, оценил Бушати.

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека Грција не ја признава еднострано прогласената независност на Косово и ставот на Грција по тоа прашање останува непроменет.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments