Зошто е толку важна контролата над Херсон?

Сподели со своите пријатели

Украинските сили напредуваат кон Херсон, додека руските сили таму ја зајакнуваат својата одбрана.

Loading...

Двете страни сметаат дека градот, на југот на земјата, е важен за контрола.

Сепак, воените експерти тврдат дека битката може скапо да го чини.

Каде е Херсон и зошто е важна неговата локација?

Пред војната, Херсон имал околу 380.000 жители.

Се наоѓа на бреговите на реката Днепар, во близина на Црното Море.

А исто така е блиску до полуостровот Крим – дел од Украина кој беше анектиран од Русија во 2014 година и каде се наоѓаат голем број воени бази.

Херсон е практично портата на Крим.

„Неговото повторно заземање би го отворило патот за освојување на Крим, што Украина сака да го постигне во оваа војна“, рече Марина Мирон, истражувач за одбранбени студии на Кралскиот колеџ во Лондон.

Loading...

Самата локација на Херсон е исто така важна, вели Форбс Мекензи, поранешен разузнавач на британската армија и извршен директор на разузнавањето Мекензи.

„Преземањето контрола на реката Днепар е важно бидејќи тече низ самиот центар на Украина“, вели тој.

Која е симболичната важност на Херсон?

Херсон е единствениот регионален главен град што падна во рацете на руските сили.

Русија го зазеде на почетокот на март и неодамна објави дека ја анектирала Херсонската област, заедно со уште три украински области.

Повторното заземање на градот ќе испрати порака дека војната се врти во корист на Украина, вели Мирон.

„Тоа ќе му покаже на Западот дека сè уште се исплати да троши пари за поддршка на Украина и снабдување со оружје.

Сепак, руските сили се исто така под огромен притисок да го одбранат Керсон.

Тие загубија околу 6.000 квадратни километри територија на украинските сили за време на контраофанзивата на истокот на земјата.

Loading...

„Русија мора да победи. Таа треба да покаже дека може да возврати“, вели Мирон.

Колку брзо би можела да започне битката за Херсон?

Украинските сили истрелуваат ракети врз мостовите над реките Днепар за да ги прекинат руските линии за снабдување на градот од исток и југ.

Нејзините сили, исто така, постепено напредуваат кон градот од север и североисток.

„Следната голема цел на Украина е градот Берислав, возводно од реките Днепар.

„Откако ќе го заземат тој град, тогаш можат да започнат напад врз самиот Херсон. Може да поминат неколку недели пред тоа да се случи“, вели Мирон.

Сепак, според Бен Бери, виш соработник за копнена војна во Меѓународниот институт за стратешки студии, украинските сили прават прилично бавен напредок кон Керсон.

„Тие сè уште треба да ја пробијат линијата на фронтот северно од Херсон.

„Можно е да ги успорува калливиот терен. „Можеби нема да можат да се пробијат за да стигнат до градот“, вели тој.

Loading...

Дали Русија се повлекува?

Русија тврди дека евакуирала 70.000 цивили од градот, а има знаци дека ги евакуира и сопствените службеници.

Назначениот од Русија заменик цивилен администратор на регионот Херсон, Кирил Стремусов, вели дека руските сили може да се повлечат од делови на Херсон на западниот брег на реките Днепар.

„Најверојатно, нашите единици, нашите војници, ќе се преселат на левиот (источен) брег“, рече тој.

Сепак, украинската војска тврди дека разговорите за повлекување би можеле да бидат стапица.

Мекензи разузнавањето проценува дека Русија има меѓу 5.000 и 10.000 војници кои го бранат градот, вклучително и елитните единици.

Институтот за воени студии сугерира дека подготвуваат одбранбени позиции во самиот Керсон и северозападно од градот.

Loading...

„Сигналите се контрадикторни. Русија ги повлекува администраторите, но во исто време става падобранци и маринци“, вели Бен Бери.

Колку би можела да чини битката за градот?

Офанзивата за повторно заземање на Херсон ќе биде исклучително скапа за украинските сили, вели Форбс Мекензи.

„Борбите би биле од куќа до куќа и стапката на жртви би била многу висока.

„Изгледите се страшни“, додава тој.

Но, жестоката битка за градот не е неизбежна, вели Бен Бери, пренесува Данас.

Loading...

„Двете страни имаат други опции – руските сили би можеле да се борат да ги задржат Украинците, а потоа да се повлечат.

„Украинците може да се обидат да го опкружат градот и да ги прекинат линиите за снабдување наместо да влезат во него – нивните стратегии е невозможно да се погодат“, додава тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.