Земјата се врти побрзо од кога било досега: Часовниците можеби ќе треба да прескокнат секунда?

Сподели со своите пријатели

За прв пат во историјата, светските експерти за мерење на времето можеби ќе треба да размислат за отстранување на секунда од нашите часовници за неколку години бидејќи Земјата се врти малку побрзо од порано.

Loading...

Престапната секунда на часовниците се нарекува „негативна престапна секунда“ и може да се случи околу 2029 година, според студијата објавена во списанието Nature.

– Ова е невидена ситуација и голема работа. Тоа не е голема промена во ротацијата на Земјата што ќе доведе до некаков вид на катастрофа или нешто слично, но сепак е значајна. Ова е уште еден показател дека живееме во многу необично време. Топењето на мразот на двата пола на Земјата влијае на брзината на ротација на планетата – вели главниот автор на студијата, Данкан Агњу, геофизичар од Институтот за океанографија Скрипс на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего.

– Се движиме кон негативна престапна секунда, единственото прашање е кога точно ќе се случи тоа – додаде Денис Мекарти, пензиониран шеф за мерење на времето за Американската поморска опсерваторија, кој не учествуваше во споменатата студија, но е многу заинтересиран за темата.

Експертите забележуваат дека станува збор за комплицирана ситуација која вклучува физика, глобална политика на моќ, климатски промени, технологија и два вида временски услови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

– На Земјата ѝ требаат околу 24 часа да се сврти, но клучниот збор е „околу“. Со илјадници години, Земјата генерално се забавувала, а брзината повремено варирала, објаснија Данкан Агњу и Џуда Левин, физичар во Одделот за време и фреквенција на Националниот институт за стандарди и технологија.

На сето ова не се обрнуваше многу внимание до пред околу 55 години кога атомските часовници беа прифатени како официјален временски стандард и тие не се намалија.

Резултатот беше воспоставување на две верзии на времето – астрономска и атомска, и тие не се поклопија.

Loading...

– Астрономското време секој ден заостануваше зад атомското време за 2,5 милисекунди. На пример, атомскиот часовник би покажал полноќ, а полноќ би дошла на Земјата дел од секунда подоцна, рече Агњу.

Тие дневни делови од секунди се собираат на цели секунди на секои неколку години.

Почнувајќи од 1972 година, меѓународните мерачи на времето одлучија да додадат „престапна секунда“ на астрономското време во јуни или декември за да го достигнат атомското време, исто така наречено „координирано универзално време или UTC“.

Помеѓу 1972 и 2016 година, додека Земјата забави, беа додадени 27 „престапни секунди“, но стапката на забавување се намалуваше.

„Во 2016 или 2017 година или можеби 2018 година, стапката на забавување се забави до тој степен што Земјата всушност се забрза“, рече физичарот Левин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Знаци кои укажуваат дека вашето куче е осамено

– Земјата забрзува бидејќи нејзиното врело течно јадро, „голема топка од стопена течност“, делува на непредвидлив начин, со вртлози и флуктуирачки струи. Јадрото го придвижуваше забрзувањето околу 50 години, но брзото топење на мразот на половите од 1990 година го маскира тој излез. Мразот што се топи ја придвижува Земјината маса од половите до испакнатиот центар, што ја забавува ротацијата слично како што забавува лизгачот кога ги испружува рацете на страна, објасни Агњу.

– За Земјата, без ефект на топење на мразот, таа негативна престапна секунда треба да биде во 2026 година наместо во 2029 година – додаде тој.

Со децении, астрономите го пресметуваа универзалното и астрономското време со престапни секунди, но операторите на компјутерските системи велат дека тие мали додатоци не се безопасни за целата прецизна технологија на која се потпира светот денес. Некои компјутерски системи погрешно се справија со тој скок втор во 2012 година, предизвикувајќи проблеми за Reddit, Linux, Qantas Airlines и други, велат експертите.

Loading...

Некои сега се прашуваат: „Зошто го прават тоа кога предизвикува толку многу проблеми?“

Тоа го објаснија и експертите.

– Рускиот сателитски систем се потпира на астрономско време, така што отстранувањето на престапните секунди би им предизвикало проблеми. Астрономите и другите експерти сакаа да задржат систем кој ќе додаде престапна секунда секогаш кога разликата помеѓу атомското и астрономското време се приближуваше на секунда, објаснија Агњу и Мекарти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

– Светските времепловци одлучија во 2022 година дека, почнувајќи од 2030-тите, ќе ги променат стандардите за вметнување или бришење на престапна секунда, а технолошките компании како Гугл и Амазон лансираа свои решенија за проблемот со престапната секунда со постепено додавање делови од секундата во текот на денот – рече Левин.

– Веројатно ќе биде потешко да се прескокне таа секунда бидејќи софтверските програми се дизајнирани да додаваат, а не да одземаат време – објасни Мекарти.

Некои други научници ја проучувале студијата на геофизичарот Данкан Агњу и рекле дека има смисла бидејќи неговите докази се убедливи.

Но, физичарот Џуда Левин не е убеден дека навистина ќе биде потребна негативна престапна секунда.

Тој рече дека „општиот тренд на забавување на плимата и осеката постои со векови и продолжува додека пократките трендови во јадрото на Земјата доаѓаат и си одат“.

Loading...

– Ова не е процес каде што минатото е добро за предвидување на иднината. Секој што прави долгорочни предвидувања за иднината е на многу, многу нестабилно тло“, рече тој, пренесува cbsnews.com.