Зеленски: Во Украина во моментов се одлучува за иднината на светот

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео повик на Азискиот безбедносен самит во Сингапур рече дека исходот од војната во Украина нема да влијае само на неговата земја, туку и на иднината на меѓународниот поредок.

Loading...

Зеленски им се обрати на учесниците на состанокот наречен Дијалог Шангри-Ла преку видео повик од непозната локација во Киев.

Неговата земја во моментов се обидува да ги истисне Русите од областа што ја контролира од почетокот на војната, истовремено бранејќи се од жестоките руски напади на истокот на земјата, особено околу градот Северодонецк.

Украинскиот претседател во своето обраќање изрази благодарност за досегашната поддршка на западните и азиските сојузници, нагласувајќи дека е исклучително важно земјите кои досега и пружале помош на Украина да не се откажат.

„Благодарен сум за вашата помош… Но, тоа не е само помош за Украина, туку и за вас самите. Токму на боиштата во Украина се носат одлуки за идните правила и границите на она што е можно за целиот свет“, Зеленски. кажа.

За руската блокада на пристаништето

Тој посочи дека Русија ги блокира пристаништата во Црното и Азовското Море, со што го блокира извозот на храна од Украина на светскиот пазар.

Тоа ги погодува не само Украинците, туку и целиот свет, додаде тој.

„Ако не можеме да ја извеземе нашата храна поради руската блокада, светот ќе се соочи со акутна и тешка криза и недостиг на храна во многу земји во Азија и Африка“, рече тој.

Loading...

Зеленски ја истакна директната врска помеѓу руската инвазија и растот на цените на суровините, велејќи дека Русија прво ја блокирала енергијата за да ги задржи цените да растат, а сега го прави истото со храната.

Обраќајќи им се на група од 575 делегати од 40 земји на состанокот во Сингапур, Зеленски рече дека неговата армија нема амбиции да премине на руска територија.

„Ве молиме имајте на ум дека војната се води на наша почва. Луѓето во Украина умираат… Не сакаме да одиме на руска почва“, рече Зеленски.

Украинската амбасадорка во Сингапур Катерина Зеленко истакна дека итно е потребна дополнителна помош.

„Знаеме дека е потребно време, но немаме време“, рече таа.