Зеленски со Грета Тунберг за разорното влијание на војната врз животната средина

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разговараше со шведската еколошка активистка Грета Тунберг за еколошката штета предизвикана од војната на Русија против земјата.

Loading...

Тунберг вчера ја посети Украина, заедно со истакнати европски личности кои формираат работна група за решавање на еколошката штета предизвикана од војната.

Зеленски рече дека формирањето на групата, во која се поранешната потпретседателка на шведската влада Маргот Валстром, потпретседателката на Европскиот парламент Хајди Хаутала и поранешната претседателка на Ирска Мери Робинсон, „е многу важен сигнал за поддршка. за Украина“.

„Потребна ни е вашата стручна помош“, рече Зеленски на делегацијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина може да биде поразена до крајот на годината, предупреди ЦИА

Тој особено зборуваше за пустошот во јужниот регион Херсон, предизвикан од уништувањето на браната Каховка и поплавите што следеа на почетокот на јуни.

Тунберг рече дека руските сили „намерно ја уништуваат животната средина и со тоа уништуваат човечки животи“.

Целите на работната група се да се процени еколошката штета предизвикана од војната, да се формулираат механизми за да се бара одговорност од Русија и да се преземат активности за обновување на екологијата на Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...